VIKTOR ORBÁN: Útočia na národnú nezávislosť Maďarska, musím ju ubrániť

Viktor Orbán Foto: TASR/AP/MTI

Budapešť 5. decembra (TASR) - Terčom útokov zo zahraničia je národná nezávislosť Maďarska, konštatoval dnes v pravidelnom piatkovom rozhovore pre maďarskú verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió maďarský premiér Viktor Orbán, podľa ktorého jeho najdôležitejšou úlohou je ubrániť nezávislosť krajiny.

"Nie sme ochotní - ani ja osobne - byť z poverenia niektorej cudzej krajiny akýmsi 'miestokráľom' v Maďarsku," zdôraznil Orbán.

V mierovom období podľa jeho slov znamená národná nezávislosť tri veci: energetickú, finančnú a obchodnú nezávislosť. "To sa nepáči tým, ktorí do roku 2010 ťahali zisk z toho, že Maďarsko nebolo nezávislou krajinou a Maďarov bolo možné zdierať," poznamenal.

V reakcii na slová amerického republikánskeho senátora Johna McCaina, ktorý Orbána tento týždeň označil za neofašistického diktátora, maďarský ministerský predseda povedal, že toto vyhlásenie vystavuje vysvedčenie samotnému autorovi a vníma ho ako extrémistickú provokáciu. "Nemusíme sa zaoberať nijakým extrémistickým prejavom, pretože to by odvracalo našu pozornosť," podotkol predseda vlády.

K otázke zákazu vstupu vysokých maďarských štátnych úradníkov do USA kvôli korupcii nabádal týchto úradníkov, aby využili maďarské právne možnosti na ochranu svojej osoby. Na otázku redaktora relácie 180 minút, čo sa stane, keby sa v prípade šéfky Národného úradu pre dane a clá (NAV) Ildikó Vidovej preukázal trestný čin korupcie, ako to tvrdí americká strana, Orbán povedal, že "v Maďarsku v takomto prípade človeka zatvoria".

Maďarsko podľa premiéra má záujem aj po krachu projektu Južný prúd na tom, aby existoval plynovod obchádzajúci Ukrajinu. V tejto súvislosti pripomenul strategickú dohodu Maďarska s Azerbajdžanom, ktorá ponúka nové možnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.