Vo Svidníku protestovali nespokojné šičky pred fabrikou I.C.A.

Svidnícky závod I.C.A. Foto: TASR/Tomáš Doboš

Svidník 19. decembra (TASR) - Nespokojní zamestnanci svidníckej spoločnosti I.C.A. sa stretli dnes podvečer pred jej bránami na protestnom zhromaždení. Chceli tak verejne vyjadriť svoj ostrý nesúhlas s prístupom zamestnávateľa, ktorý im nevyplatil časť miezd, ako aj s náročnými podmienkami na pracovisku.

"Upozorňovali sme na protiprávne konanie, žiadali nápravu, no k ničomu nedošlo. Dali sme podnet na inšpekciu práce, už dnes bola inšpekcia v tomto podniku, začala konanie. Konzultovali sme celé protiprávne konanie aj s kriminálnou políciou, uvidíme, čo bude ďalej. Momentálne zbierame dôkazové materiály, podanie na políciu dáme na budúci týždeň," prihovoril sa dnes protestnému zhromaždeniu vo Svidníku člen predsedníctva Odborového zväzu KOVO Jozef Balica.

Odevná fabrika s talianskou majetkovou účasťou nevyplatila podľa jeho slov zamestnancom časti mzdy v celkovej výške okolo 30.000 eur. "Ide o viac než 300 zamestnankýň s celkovou sumou približne 100 eur na osobu. Je to asi tretina celkovej mzdy, ktorú zamestnanci zarábajú," priblížil Balica.

Ako ďalej uviedol, suma vo výške 100 eur pozostáva z nevyplatených častí mzdy za august a október tohto roka. Firma dala podľa slov odborára do akéhosi depozitu dvojdňovú augustovú mzdu, ktorú zamestnancom doteraz nevyplatila. "Nevieme, čo to je za inštitút ten depozit, pretože náš Zákonník práce také niečo nepozná. Nie sú nám známe žiadne dôvody tohto konania, nedošlo ani k dohode so zamestnancami, preto to považujeme za protiprávny krok," podotkol Balica.

Ďalšia nevyplatená mzda, a to za štyri októbrové dni, má súvisieť s poruchou na zariadení fabriky, kedy šičky nemohli pracovať. Išlo teda údajne o prekážku na strane zamestnávateľa, čo mal pracovníkom zohľadniť na výplatnej páske, avšak nestalo sa tak. "Podľa Zákonníka práce im patrí, na základe toho, že ide o prekážku zo strany zamestnávateľa, takzvaný prestoj, toto im však vyplatené nebolo," tvrdí Balica.

TASR sa dnes pokúsila získať od vedenia spoločnosti I.C.A. vyjadrenie k vzniknutej situácii, ako aj stanovisko k budúcnosti firmy vo Svidníku. Medzi zamestnancami sa totiž šíria obavy z možného hromadného prepúšťania a sťahovania firmy do zahraničia. Spoločnosť však na zaslané otázky doteraz neodpovedala.

Účastníci dnešného protestného zhromaždenia pred svidníckou textilkou vyzvali jej vedenie na doplatenie uvedenej dlžnej sumy do Vianoc. Pokiaľ sa tak nestane, po Novom roku sú nespokojní pracovníci pripravení pritvrdiť. Nevylučujú v tejto súvislosti ani ostrý štrajk. "Dnešné štrajkové zhromaždenie má poukázať na sociálny rozmer, na zlú situáciu, v ktorej sa zamestnankyne ocitli. Vyplatenie zadržanej mzdy vo výške 100 eur by im veľmi pomohlo, hlavne teraz pred Vianocami," doplnil Balica.

Nespokojným šičkám neprekážajú iba platové pomery, ale aj pracovné podmienky vo fabrike. "S platmi je to tak, že nemáme ani minimálne mzdy. Tento mesiac sme mali 289 eur. Vo výrobe je zima, a to vonku nie je ani mráz, je tu veľká maródovosť. Pracujem tu už 20 rokov, ale takéto podmienky som nezažila. Štyri roky, čo tu robím po materskej, je to pod úroveň, všetko vo vnútri sa rozpadá, je to čistá katastrofa," povedala pracovníčka Anna Bojkasová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.