Zima a nízke teploty sa môžu negatívne podpísať na zdraví

Ilustračné foto. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 22. decembra (TASR) - Zima, ktorá počas víkendu zavítala do viacerých regiónov Slovenska, môže mať nepriaznivé účinky na zdravie človeka. "Reakcia organizmu na chlad závisí od ochladenia tela. Teploty nižšie ako 15 stupňov Celzia môžu mať nepriaznivé účinky na zdravie," upozorňujú pracovníci Odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Odporúčajú preto priebežne sledovať predpovede počasia a prispôsobiť tomu vhodné oblečenie. V zime treba používať viac vrstiev oblečenia, vrchné oblečenie má byť odolné proti vetru, dažďu a snehu. Pozornosť sa má špeciálne venovať ochrane nôh, rúk a hlavy v podobe rukavíc, čiapky, ponožiek a zimných nepremokavých topánok. Odborníci pripomínajú, že starší ľudia potrebujú teplejšie oblečenie, keďže produkujú menej telesného tepla.

Odborníci tiež radia vyhýbať sa v zime príliš studeným nápojom. Rovnako to platí v prípade alkoholu a kofeínových nápojov, ktoré zvyšujú riziko podchladenia a omrzlín. Na podchladenie môže upozorňovať napríklad ochladenie tela, svalový tras, bolesť až necitlivosť v rukách či nohách, či svetlé škvrny na tvári a na pokožke v rôznych časti tela sú znakom poškodenia vplyvom mrazu.

Pozor si treba dať aj na nehody a úrazy. "Ulice pokryté snehom a ľadom sú klzké, s vyšším nebezpečenstvom pádu a rizikom vzniku zlomenín. Zvýšte opatrnosť svojho pohybu a noste obuv s protišmykovou podrážkou. Nezabúdajte na zníženú viditeľnosť v zimnom období, ako aj na dlhšie tmavé obdobia dňa a noste reflexné prvky, keď sa pohybujete po ulici," radia pracovníci ÚVZ SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.