Obama sa americkým vojakom poďakoval za misiu v Afganistane

Americký prezident Barack Obama Foto: TASR/AP

Kanoehe Bay 26. decembra (TASR) - Týždeň pred tým, ako sa skončí pôsobenie amerických bojových jednotiek v Afganistane, sa prezident USA Barack Obama poďakoval ich príslušníkom za 13 rokov trvajúcu misiu v tejto krajine. Stalo sa tak počas tradičnej návštevy prezidentského páru na základni amerického vojenského námorníctva v Kanoehe Bay na Havaji, kde Obama s rodinou trávi vianočné sviatky.

Obama v príhovore k posádke vyhlásil, že "vďaka mimoriadnej službe mužov a žien v amerických ozbrojených silách" Afganci majú šancu "obnoviť svoju vlastnú krajinu". Vyjadril tiež presvedčenie, že Afganistan už "viac nebude zdrojom teroristických útokov".

Americký prezident v príhovore k vojakom a ich rodinám, ktorí sa na základni zišli na spoločnej večeri, priznal, že Spojené štáty čelia vo svete ešte mnohým ťažkým misiám, pričom sa osobitne zmienil o Iraku, kde Spojenými štátmi vedená koalícia bojuje s extrémistickým Islamským štátom. Spomenul aj západnú Afriku, kde americké jednotky pomáhajú potlačiť šírenie vírusu Ebola, ktorý si vyžiadal už viac ako 7500 obetí na životoch.

Americký viceprezident Joe Biden spolu so svojou manželkou Jill počas Vianoc navštívil zranených amerických vojakov hospitalizovaných v nemocnici Walter Reed National Military Medical Center neďaleko Washingtonu, uviedol Reuters.

Biely dom v noci nadnes informoval, že Obamovci začali vo štvrtok ráno slávenie vianočných sviatkov rozbaľovaním darčekov a spevom kolied a popoludnie strávili na blízkej pláži.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.