V najvyšších polohách trvá malá hrozba uvoľnenia lavín

Archívne foto lavíny. Foto: FOTO TASR /HZS

Liptovský Hrádok 27. decembra (TASR) – V najvyšších polohách Tatier i Fatier trvá malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Milan Lizuch, službukonajúci dispečer Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Výnimkou v dobre spevnenej a stabilizovanej snehovej pokrývke sú ojedinelé plochy vo veľmi strmom teréne, v žľaboch, rôznych terénnych nerovnostiach či pod sedlami so snehovými vankúšmi, doskami a prevejmi z naviateho a napadnutého snehu. Uvoľnenie lavín môže zapríčiniť jeho veľké dodatočné zaťaženie.

Dnes ráno bolo na hrebeňoch jasno, v nižších polohách polooblačno až zamračené, miestami slabo snežilo. Teplota vzduchu sa pri výraznom ochladení pohybovala od -16 do -10 stupňov Celzia. Fúkal iba mierny, v Nízkych Tatrách čerstvý vietor rýchlosťou do 40 km/h. V uplynulých hodinách pripadlo do 10 cm snehu.

„Snehová pokrývka je vplyvom pokračujúceho ochladenia stabilizovaná. V žľaboch a terénnych nerovnostiach je naviate väčšie množstvo novšieho snehu od 10 až do 50 cm,“ spresnil Lizuch s tým, že hrebene sú vyfúkané až na starý sneh či podklad a miestami sa na povrchu vyskytujú ľadové plochy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.