Z gréckeho Titanicu zachránili zatiaľ 265 ľudí. Aj vďaka vrtuľníkom

Na videosnímke evakuácia pasažierov z horiaceho trajektu v Jadranskom mori 28. decembra 2014. Na gréckom trajekte so 411 cestujúcimi a 55 členmi posádky na palube vypukol v nedeľu ráno požiar. K nehode došlo približne 80 kilometrov severozápadne od gréckeho ostrova Korfu. Mnoho pasažierov bolo údajne na hornej palube a čakalo na evakuáciu, avšak záchrannú operáciu spomaľovalo rozbúrené more a silný vietor. Záchranári evakuovali počas dnešnej noci 265 ľudí z paluby trajektu, na ktorom v nedeľu pri pobreží Grécka vypukol požiar. Na palube je ešte vyše 200 ľudí. Bez popisu Foto: TASR

Rím 29. decembra (TASR) - Záchranári evakuovali počas dnešnej noci 265 ľudí z paluby trajektu, na ktorom v nedeľu pri pobreží Grécka vypukol požiar. Na palube je ešte vyše 200 ľudí, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na talianske námorné sily.

Z prednej paluby gréckeho trajektu Norman Atlantic vyzdvihovali pasažierov vrtuľníky. Na palube je aj zdravotnícky tím, ktorý pomáha zvyšným cestujúcim a posádke. Záchranná operácia pokračuje, uviedlo talianske námorníctvo.

Pôvodne sa k trajektu mali priblížiť záchranárske lode, plán však prekazilo nepriaznivé počasie. Do operácie sa tak zapojili talianske a grécke vrtuľníky.

Operácia je koordinovaná z talianskej vojenskej dopravnej lode San Giorgio. Trajekt je ťahaný do juhotalianskeho prístavu Brindisi. Nešťastie si vyžiadalo jednu obeť a štyroch zranených.

Trajekt vyplával z gréckeho prístavu Patras a smeroval do talianskej Ancony. Požiar vypukol v nedeľu ráno okolo 06.00 h miestneho času približne 74 kilometrov severozápadne od gréckeho ostrova Korfu.

Podľa gréckej televíznej stanice Mega požiar vzbĺkol na spodnej palube trajektu, kde bolo zaparkovaných 222 vozidiel. V tom čase sa na palube lode nachádzalo 478 ľudí - 422 cestujúcich a 56 členov posádky rôznych národností vrátane 22 Talianov.

Evakuovali aj tehotnú ženu

Zachrániť sa podarilo napríklad ženu v 30. týždni tehotenstva i jej dve deti vo veku troch a piatich rokov, ktoré spadli do vody.

Podľa agentúry ANSA bolo medzi cestujúcimi 234 Grékov, 54 Turkov, 22 Talianov, 22 Albáncov, 18 Nemcov, desať Maďarov, deväť Francúzov, osem Gruzíncov, sedem Bulharov, šesť Rakúšanov, päť Sýrčanov, traja občania Macedónska, traja Holanďania, traja Belgičania, dvaja Rusi, dvaja Švajčiari, dvaja Ukrajinci, dvaja Iračania dvaja Afganci, dvaja Briti a po jednom Chorvátovi, Švédovi, Kanaďanovi, Egypťanovi, Malťanovi a Rumunovi.

Trajekt odtiahnu Albánci

Albánsky vlečný člen z prístavu Vlorë odtiahne trajekt so stovkami ľudí na palube, na ktorom dnes pri pobreží Grécka vypukol požiar, do hlavného albánskeho prístavu Durres, kam ho ženú aj silné vetry. Povedal to Luan Kore, ktorý šéfuje vlečným člnom v uvedenom albánskom prístave, informovala agentúra Reuters.

Druhý, silnejší remorkér pomôže vlečnému člnu na časti cesty, dodal.

Plavidlo nie je schopné manévrovania a prúd ho unáša smerom k pobrežiu Albánska. Na záchrannej akcii sa podieľajú tímy z Grécka, Talianska a Albánska.

Podľa gréckej televíznej stanice Mega vznikol požiar na palube, na ktorej sa nachádza vyše 220 vozidiel, a rýchlo sa šíril ďalej. Jeden cestujúci televízii povedal, že teplo z požiaru je tak intenzívne, že jeho obuv sa začala rozpúšťať.

Zhoríme tu ako myši

"Zhoríme tu ako myši," povedal cestujúci menom Nikos gréckej rozhlasovej stanici Skai.

Objavili sa už aj prvé správy o zlom technickom stave horiaceho trajektu. Grécke noviny Efimerida ton Syntakton na svojej webovej stránke napísali, že pri kontrole z 19. decembra boli zistené početné nedostatky. Okrem iného išlo o tesnenia, záchranné prostriedky, núdzové osvetlenie a najmä absenciu záchranného plánu. Tieto nedostatky by mali byť odstránené do 15 dní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.