Litva od januára vstupuje do eurozóny, NBS informuje o výmene meny

Foto: TASR/AP

Bratislava 29. decembra (TASR) – Od 1. januára 2015 sa počet krajín eurozóny rozšíri o Litvu. V tento deň euro nahradí litovskú menu litas (LTL) v pevnom výmennom kurze 3,45280 LTL za jedno euro. Informovala o tom dnes Národná banka Slovenska (NBS).

"Počas prvých dvoch týždňov nového roka budú v Litve v obehu obe meny, pričom pri platbách sa hotovosť bude vydávať v eurách. Litas prestane byť zákonným platidlom 16. januára 2015,"
priblížila Jana Kováčová z tlačového oddelenia NBS.

Litas v Litve bezplatne vymenia do 1. marca 2015 pošty a do 30. júna komerčné banky. Centrálna banka krajiny bude bankovky a mince litovského litasu vymieňať bez poplatku v neobmedzenom množstve a bez časového obmedzenia.

Národná banka Slovenska a ostatné centrálne banky štátov eurozóny budú litovské bankovky podľa Kováčovej bezplatne vymieňať od 1. januára do 28. februára 2015. NBS tak bude robiť na svojom pracovisku v Bratislave, a to do výšky 1000 eur na osobu alebo transakciu denne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.