Slovensko zdolalo Nemecko a postupuje do štvrťfinále

Brankár slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov Denis Godla v úspešnom zákroku po strele Nemca Frederika Tiffelsa v tretej tretine zápasu na Majstrovstvách sveta v hokeji juniorov, utorok 30. decembra 2014, Montreal, Kanada. Foto: TASR/AP

Montreal 31. decembra (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov si na svetovom šampionáte v Kanade zahrajú vo štvrťfinále. Zverenci trénera Ernesta Bokroša zdolali v noci na stredu rovesníkov z Nemecka 5:2, v tabuľke A-skupiny si poistili tretie miesto a postúpili medzi osem najlepších tímov turnaja.

Slováci nastúpili proti Nemcom so zmenenými útokmi, viac sa dočítate TU.

O výsledku rozhodla úvodná tretina, ktorú Slováci vyhrali 3:1. Hetrikom sa blysol Martin Réway, kapitán SR "20" strelil svoj tretí gól v zápase v 60. minúte pri hre súpera bez brankára.

A-skupina (Montreal)

Slovensko - Nemecko 5:2 (3:1, 0:0, 2:1)

Góly: 10. Lantoši (Cehlárik, Černák), 14. Réway (Šoltés), 16. Sukeľ (Koyš, Rosandič), 45. Réway, 60. Réway - 19. Tiffels (Kahun), 46. Tiffels (tr. strieľanie). Rozhodovali: Kaukokari (Fín.), Öhlund (Švéd.) - Wust (Švajč.), Malmqvist (Švéd.), vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 35:30, 5568 divákov.

zostavy:

Slovensko: Godla - Černák, Rosandič, Jaroš, Holenda, Hochel, Bačik, Pavúk, Jendroľ - Lantoši, Réway, Cehlárik - Koyš, Sukeľ, Skalický - Bondra, Kabáč, Petráš - Paulovič, Rehák, Šoltés

Nemecko: Šaripov - Müller, Wissmann, Moser, Bender, Trinkberger, Säftel, Kurz - Michaelis, Eisenschmid, Sturm - Tuomie, Tiffels, Kahun - Wiederer, Schmidpeter, Pfohl - Filin, Kammerer, Eder

Do zostavy Slovenska sa na kľúčový duel vrátil obranca Černák, ktorý si odpykal jednozápasový trest za faul lakťom zo stretnutia proti Fínsku. Tréner Bokroš pomenil aj ofenzívne formácie, v prvom útoku Pauloviča nahradil Lantoši. Úvod bol z oboch strán nervózny, oba tímy rýchlo korčuľovali, ale pri rozohrávke či kombináciách sa dopúšťali množstva chýb.

Ako prvý preveril Šaripova v bránke Nemecka obranca Rosandič, ale jeho pokus ruský rodák kryl. Na druhej strane kontroval Trinkberger, ktorého nebezpečnú strelu z priestoru medzi kruhmi zlikvidoval efektným "semaforom" Godla. Slováci následne pritvrdili vo forčekingu, súpera umne napádali pri rozohrávke a z toho pramenili chyby Nemcov vo vlastnom obrannom pásme.

Skóre sa po prvý raz menilo v 10. minúte, keď Cehlárik šikovne vysunul Lantošiho a ten v samostatnom nájazde prekonal Šaripova - 1:0. O štyri minúty neskôr Réway zobral puk nedôraznému Michaelisovi. Následnú Šoltésovú strelu stihol nemecký brankár len vyraziť rovno pred Réwaya a slovenský kapitán už nemal problém zasunúť puk do bránky. V 16. minúte bol rozdiel v skóre už trojgólový, keď zmätky v obrane súpera využil Koyš. Presnou prihrávkou spoza bránky našiel Sukeľa, ktorý pokoril Šaripova strelou k pravej žŕdke. Nemcom pomohlo vylúčenie Cehlárika v závere úvodnej časti hry. K odrazenému puku sa v presilovej hre dostal Tiffels a po prvý raz v zápase prekonal Godlu - 3:1.

V druhej tretine prebrali taktovku duelu Nemci, ktorých povzbudil gól "do šatne". Vytvorili si viaceré sľubné príležitosti, tú najväčšiu mal v 27. minúte Eisenschmid, ktorého v dobrej šanci našiel prihrávkou Michaelis. Tlak Nemecka pokračoval, v bránke Slovenska však stál pozorný Godla, ktorý postupne zmaril šance Kammererovi i Kahunovi. Slováci potom prežili aj vylúčenia Skalického a Holendu.

Pokoj na hokejky mladých hokejistov spod Tatier priniesol gól Réwaya v 45. minúte. Útočník pražskej Sparty opäť ukázal prehľad v hre, keď využil chybu gólmana Šaripova, za bránkou mu umne zobral puk a pohodlne skóroval. Iskierku nádeje pre Nemcov vykresal o 90 sekúnd neskôr Tiffels, ktorý z trestného strieľania zaznamenal svoj druhý presný zásah v stretnutí. V 51. minúte mohli Slováci vyhrávať už len o jeden gól, ale pred Müllerom výborne zasiahol Godla.

V závere už Nemci hrali vabank, pri ich hre bez brankára uzavrel gólový účet stretnutia Réway, ktorý tak skompletizoval svoj hetrik. Slováci napokon triumfovali 5:2, vyhrali druhý duel na šampionáte a už po utorku je isté, že v tabuľke A-skupiny obsadia tretie miesto. O ich štvrťfinálovom súperovi rozhodnú stredajšie zápasy B-skupiny.

Ernest Bokroš, tréner SR: "Najdôležitejší zápas na turnaji sme zvládli a všetkým chlapcom za výkon, aký odviedli v zápase proti Nemecku, ďakujeme. Predovšetkým sme duel zvládli v hlavách a základ víťazstva sme položili v prvej tretine, ktorú sme vyhrali 3:1. V druhej časti nás pribrzdili vylúčenia, ale ďalší gól v oslabení sme neinkasovali a v tretej tretine pridali ešte ďalšie dva góly. Sme šťastní, že sme vyhrali a postúpili do štvrťfinále, kde si môžeme zápas užiť a pokúsiť sa o malý zázrak."

Martin Réway, kapitán SR: "Víťazstvo a postup, to je skvelý pocit. Pred zápasom sme si verili a to bolo kľúčové. V skupine sme skončili tretí, čo je dôležité aj z pohľadu nasadzovania na budúcoročný šampionát. Je to pozitívne pre budúcnosť hokeja na Slovensku."

Martin Réway skóruje v tretej tretine zápasu s Nemeckom na Majstrovstvách sveta v hokeji juniorov, v utorok 30. decembra 2014. Kapitán slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov dosiahol v dueli gólový hetrik. Foto: TASR/AP

Pat Cortina, tréner Nemecka: "V úvodnej tretine sme doplatili na hrubé individuálne chyby, po ktorých sme inkasovali góly. Skôr ako sme sa nazdali, bolo 0:3. Dohnať manko proti tak kvalitnému súperovi ako Slovensko bolo už potom takmer nemožné. Z chýb sa musíme poučiť a to veľmi rýchlo. Čaká nás obhajca titulu z Fínska, ďalšie zaváhania si nemôžeme dovoliť."

Frederik Tiffels, útočník Nemecka: "Sme veľmi sklamaní, že sme prehrali. Teraz sa musíme spamätať a sústrediť sa na zajtrajší kľúčový duel proti Fínsku."

Výsledok B-skupiny:

Švajčiarsko - Dánsko 3:4 pp a sn (2:1, 1:2, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 11. Schmidli, 12. Fiala, 33. Meier - 18. Bjorkstrand, 33. Krogsgaard, 36. Aagaard, rozh. nájazd Ehlers