Ľ. JAHNÁTEK: Budúci rok naplno rozbehneme nový finančný model

Na snímke Ľubomír Jahnátek, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 31. decembra (TASR) – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR plánuje v budúcom roku naplno rozbehnúť nový finančný model pre prvovýrobu. Uviedol to v rozhovore pre TASR minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD).

"V roku 2015 chceme už naplno rozbehnúť nový finančný model pre poľnohospodársku prvovýrobu, to znamená 3-pilierový systém. Poľnohospodárom pôjdu teda jednak priame platby, ďalej pôjdu projektové alebo neprojektové platby z Programu rozvoja vidieka a taktiež pôjde národný pilier, ktorý má akumulovaných pre každý rok približne 19 miliónov eur," spresnil.

Slovenskí poľnohospodári by podľa neho tak už mali dostať v budúcom roku nové sadzby platieb, ktoré by ich mali motivovať k zvýšeniu produkcie ovocia, zeleniny, špecializovanej rastlinnej výroby a k rozvoju živočíšnej výroby. "Preto by sa mali už naplno uplatňovať nové platby," zdôraznil.

Napríklad u hovädzieho dobytka, u kráv s trhovou produkciou bola v starom programovom období priemerná podpora okolo 120 eur na jeden kus dobytka. "My po novom dávame v prípadoch, že sa bude uplatňovať welfare (dobré životné podmienky zvierat, pozn. TASR) 370 eur. Je to teda výrazný nárast, ktorý by mal motivovať chovateľa, aby si udržal, prípadne zvýšil početnosť kráv s trhovou produkciou," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.