Slovensko víta vstup Litvy do eurozóny

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 31. decembra (TASR) - Slovenský rezort diplomacie víta rozšírenie eurozóny k 1. januáru 2015 o Litvu. "Vstupom ďalšieho - už 19. člena - sa zjednoduší aj obchodná a ekonomická spolupráca medzi SR a Litvou," uviedol tlačový odbor MZV s tým, že sa zároveň uľahčí cestovanie občanov oboch krajín, ktorí už nebudú musieť meniť svoju domácu menu za miestnu.

Ministerstvo súčasne ocenilo splnenie striktných predvstupových kritérií a efektívnu prípravu krajiny na vstup do eurozóny. "Litva sa vstupom do menovej únie stáva aj symbolom pokračujúcej hlbšej integrácie Európskej únie, ktorú Slovenská republika plne podporuje," podčiarklo MZV.

Obyvatelia Litvy však majú z príchodu eura obavy. Dôvodom sú ich nízke príjmy. Trhové reformy a hlboká recesia, ktorú vyvolala globálna finančná a ekonomická kríza v rokoch 2008-2009, prinútili vládu šetriť. Ekonomika sa už síce spamätala z pádu a patrí medzi premiantov Európy, ale príjmy obyvateľov sa zotavujú len veľmi pozvoľna.

Centrálna banka vo Vilniuse odhaduje, že členstvo v eurozóne môže v dlhodobom časovom horizonte zvýšiť hrubý domáci produkt (HDP) krajiny o 1,3 %. Očakáva tiež, že HDP Litvy tento rok vzrastie o 2,9 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.