Miera nezamestnanosti v Taliansku vlani vzrástla a v Nemecku klesla

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Rím/Norimberg 7. januára (TASR) - Miera nezamestnanosti v Taliansku vlani v novembri vzrástla viac, ako ekonómovia odhadovali a vyšplhala sa na nové maximum 13,4 % z októbrových 13,3 %. Firmy v tretej najväčšej ekonomike eurozóny neprijímajú nových ľudí. Obávajú sa totiž, že recesia sa tak skoro neskončí. Informovala o tom agentúra Bloomberg na základe predbežných výsledkov štatistického úradu Istat.

Novembrová miera nezamestnanosti v Taliansku je najvyššia od roku 1977, keď Istat začal vyhodnocovať mesačné a kvartálne údaje o vývoji na trhu práce. Analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg pritom odhadovali, že nezamestnanosť v krajine zostane v novembri na októbrovej úrovni 13,3 %.

Istat koncom decembra predpovedal, že pokles talianskej ekonomiky sa tento rok zastaví, ale situácia na pracovnom trhu v krajine bude naďalej zložitá.

Zlou správou tiež je, že aj miera nezamestnanosti mladých ľudí vo veku od 15 do 24 rokov sa vlani v novembri zvýšila na 43,9 % zo 43,3 % v októbri 2014.

Talianska vláda pred Vianocami schválila dva dekréty, ktoré sa týkajú zjednodušenia pravidiel pri prepúšťaní zamestnancov a ochrany tých, ktorí neprávom prišli o prácu.

Taliansko bojuje s najdlhšou recesiou vo svojej modernej histórii. Výkon jeho ekonomiky klesol v 11 z uplynulých 13 kvartálov. Export totiž nedokázal vykompenzovať negatívny vplyv slabého domáceho dopytu na výkon ekonomiky.

V Nemecku nezamestnanosť naopak klesla

Počet nezamestnaných v Nemecku v decembri opäť klesol, už tretí mesiac po sebe a dosiahol rekordne nízku úroveň. To signalizuje, že tempo rastu najväčšej európskej ekonomiky sa v tomto roku zvýši. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Podľa najnovších údajov federálneho úradu práce sa počet nezamestnaných v krajine po úprave o sezónne vplyvy v decembri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom znížil o 27.000 na 2,84 milióna. To je lepší výsledok ako ich pokles o 5000, ktorý predpovedali analytici.

Sezónne upravená miera nezamestnanosti sa vďaka tomu znížila na 6,5 % z novembrových 6,6 %, zatiaľ čo analytici očakávali, že bude stagnovať. Nezamestnanosť tak dosiahla najnižšiu úroveň v histórii štatistík po zjednotení Nemecka pred viac ako dvoma dekádami.

Nemecko sa vlani v lete tesne vyhlo recesii a odvtedy sa nálada podnikateľov aj investorov zlepšila, čo vyvoláva nádej, že doterajší slabý rast hospodárstva tento rok zrýchli aj vďaka klesajúcim cenám ropy a oslabovaniu eura. A spotrebitelia vďaka dobrej situácii na trhu práce svojimi výdavkami podporia tiež rast ekonomiky.

Štatistiky ďalej ukázali, že na západe Nemecka sa počet nezamestnaných v decembri znížil o 17.000 a na východe krajiny klesol o 10.000.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.