Počet poštových schránok klesá, v roku 2013 ich bolo na Slovensku 5654

Pracovníčka pošty pečiatkuje príležitostnou pečiatkou k inaugurácii prezidenta SR. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 7. januára (TASR) - Počet poštových schránok na Slovensku za posledné roky klesá. V roku 2013 ich bolo rozmiestnených po krajine 5654. Pre porovnanie, v roku 2009 sa ich na Slovensku nachádzalo 6624.

Vyplýva to z Hodnotiacej správy o plnení úloh Poštovej politiky do roku 2014, ktorú na dnešnom zasadnutí vzala na vedomie vláda. Materiál na rokovanie kabinetu predložilo ministerstvo dopravy.

Trend poklesu počtu poštových schránok súvisí podľa ministerstva so znižovaním počtu jednotlivo podávaných listov a obmedzením komerčného predaja poštových známok. "Poštové schránky boli zrušené predovšetkým v oblastiach, kde sú minimálne využívané, pričom boli dodržané požiadavky na kvalitu," opísalo ministerstvo v materiáli.

Zároveň sa za posledné roky zvyšuje počet miest, kam sa pošta nedoručuje. Kým v roku 2009 bolo takýchto miest 1830, v roku 2013 to už bolo 1945. Podľa ministerstva dopravy je ale potrebné v tejto súvislosti uviesť, že miesta bez doručovania či s obmedzeným, alebo nepravidelným doručovaním pošty povolil regulačný úrad. Ide o výnimky, ktoré súvisia s ohrozením bezpečnosti zamestnancov pošty či o ťažko prístupné a málo obývané miesta, alebo miesta vzdialené od hustejšie obývaných častí.

Hodnotiaca správa sa vo všeobecnosti zaoberala plnením úloh Poštovej politiky do roku 2014. Okrem iného konštatuje, že základný cieľ poštovej politiky, a teda vytvorenie legislatívneho a regulačného rámca na poskytovanie poštových služieb na úplne liberalizovanom trhu s dôrazom na zabezpečenie univerzálnej poštovej služby, bol naplnený. A to prijatím zákona o poštových službách a následne implementovaním rozhodnutí regulačného úradu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.