Glváč odcestoval do USA, stretne sa s americkým ministrom obrany

Minister obrany SR Martin Glváč Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 7. januára (TASR) - Na oficiálnu návštevu Spojených štátov amerických dnes odcestovali minister obrany Martin Glváč a náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Milan Maxim. Vo Washingtone čaká Glváča stretnutie s americkým ministrom obrany Chuckom Hagelom.

Okrem toho má Glváč naplánované stretnutie s viceadmirálom Josephom Rixeym, riaditeľom Agentúry pre obrannú bezpečnostnú spoluprácu, ďalej s guvernérom štátu Indiana Mikom Pencom či náčelníkom Národnej gardy štátu Indiana generálmajorom Martinom R. Umbargerom. "Spojené štáty sú pre nás strategickým partnerom. Naša doterajšia vojenská spolupráca významne prispela aj k modernizácii ozbrojených síl. Ako príklad môžem uviesť obrnené vozidlá či rádiokomunikačné prostriedky a ďalšiu techniku v hodnote viac ako 20 miliónov dolárov. Túto podporu môžeme považovať za historický úspech našej bilaterálnej spolupráce," uviedol Glváč.

Podľa náčelníka generálneho štábu OS SR je spolupráca s Národnou gardou Indiana na výbornej úrovni, ktorá trvá už vyše 20 rokov. "V súčasnosti spolupracujeme najmä v oblasti spoločného výcviku. V októbri 2014 boli príslušníci národnej gardy taktiež súčasťou veľkého medzinárodného cvičenia Ground Pepper, ktoré sa konalo na Lešti," vysvetlil Maxim.

Národná garda Indiana má približne 15.000 príslušníkov pozemných síl a letectva a takmer 600 civilných zamestnancov. Výcvikové centrá gardy Muscatatuck Urbain Training Center a Camp Atterbury Joint Maneuver Training Center využívajú aj slovenskí vojaci.

TASR informovala hovorkyňa MO SR Martina Balleková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.