Do roku 2020 bude viac dostupných bytov, zvýši sa výstavba i obnova

Sídlisko v Šali Foto: TASR

Bratislava 7. januára (TASR) – Zvýšiť ponuku cenovo dostupných bytov, intenzitu a kvalitu bytovej výstavby a obnovy bytového fondu – to je zámerom štátu v oblasti bytovej politiky na nasledujúcich šesť rokov. Vyplýva to z návrhu Koncepcie štátnej bytovej politiky do roku 2020 z dielne Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR, ktorý dnes schválila vláda.

"Základným cieľom bytovej politiky je celkové zvyšovanie úrovne bývania a vytváranie takých legislatívnych, technických a ekonomických podmienok, aby bývanie bolo pre obyvateľov dostupné a aby si každá domácnosť mohla zabezpečiť bývanie primerané výške vlastných príjmov a potrebám," uviedol pre TASR hovorca rezortu Martin Kóňa.

Ministerstvo v materiáli vyčísľuje, že podľa sčítania obyvateľov, domov a bytov SR v roku 2011 mala 5.397.036 obyvateľov a 1.994.897 bytov, z ktorých bolo obývaných vyše 89 %. Najviac obývaných bytov je v Bratislavskom kraji, najmenej v Trnavskom. V počte neobývaných bytov vedie Banskobystrický kraj.

Až 90,5 % obývaných bytov na Slovensku sa nachádza vo vlastníctve súkromných osôb. Podiel bytov v nájomnom režime predstavuje len necelých 6 %, pričom polovicu z nich prenajímajú mestá a obce a zvyšok súkromníci. Zostávajúcich približne 3,5 % bytov je vo vlastníctve družstiev. Rezort výstavby podľa dokumentu pripravuje funkčný a pravidelne aktualizovaný elektronický register so základnými ukazovateľmi o bytovom fonde.

Podľa zistení európskeho štatistického úradu Eurostat z roku 2011 býva 56,4 % obyvateľov SR vo veku 25 až 34 rokov stále so svojimi rodičmi. "Tento stav je dôsledkom kombinácie viacerých faktorov, ako sú vysoká nezamestnanosť mladých do 25 rokov, nárast cien nehnuteľností určených na bývanie, ako aj nákladov spojených s bývaním, pomalý rast miezd a podobne," zdôvodňuje ministerstvo.

Ako konštatuje v návrhu koncepcie, v nasledujúcom období by sa mali na Slovensku postaviť minimálne tri byty na 1000 obyvateľov ročne. Obnoviť by sa malo každý rok 29.000 bytov v bytových domoch a 22.000 bytov v rodinných domoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.