Údajný šéf bankomatovej mafie obviňuje prokurátora a médiá

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 12. januára (TASR) – Jedna svedkyňa dnes vypovedala pred senátom Okresného súdu Bratislava I v procese s členmi bankomatovej mafie, keď toto hlavné pojednávanie malo už pomaly spieť k záveru.

Naposledy sa v tejto kauze pojednávalo koncom októbra minulého roka. "V mojom prípade je neustále porušovaný zákon. Prokurátor rozpráva rozprávky, ovplyvňuje svedka (korunného svedka Romana Paulusa, ktorý je odsúdený v inom prípade za vraždu - poznámka TASR) prostredníctvom médií. Žiadam, aby súd ukončil toto naše lynčovanie. V čase spáchania skutkov som na Slovensku dokázateľne nebol," zdôraznil dnes na úvod procesu hlavný obžalovaný Ján G.

"Po rozvode mi pripadla nedokončená garáž. Chcela som ju predať, boli tam však problémy s pozemkom. Rokovala som o predaji garáže s jedným z obžalovaných, ktorý si ju prenajal a dokončil stavbu. Načo garáž využíval, mi nie je známe. Potom ma navštívila kriminálka, že garáž musia otvoriť, lebo je možné, že sa v nej nachádzajú výbušniny. Konkrétne, čo polícia našla v garáži, som nevidela," vypovedala okrajovo k prípadu svedkyňa Helena Sojková.

Ďalší zo svedkov je stále nezvestný a na proces sa dnes nedostavil. Na jeho osobnom výsluchu trvá obhajoba. Dnešné pojednávanie odročil sudca Okresného súdu Bratislava I Juraj Mihál na 17. a 18. februára. Vo februári by sa mala čítať výpoveď korunného svedka - spomínaného Paulusa a osobne ho konfrontovať s jeho písomnou výpoveďou, keďže sú tam rozpory. Prokurátor Jozef Kandera už na začiatku októbra upozornil, že bude potrebné na pojednávaní prečítať ešte výpoveď Paulusa z prípravného konania a konfrontovať ho s ňou. Podľa prokurátora ide o 100-stranový dokument. "Bude to trvať najmenej pol dňa až jeden deň," upozornil.

Celkovo je v súčasnosti v kauze obžalovaných sedem osôb. Z nich traja, vrátane šéfa Jána G., sú vo väzbe a všetkých troch dnes eskortovali. Čo sa týka ďalších troch obvinených, tí sú stíhaní na slobode. Posledný obvinený Peter T. je vo väzbe v Českej republike. Tohto člena bankomatovej mafie predseda senátu Okresného súdu Bratislava I vylúčil v júli na samostatné konanie.

Pôvodne prokuratúra v kauze obžalovala päť mužov, ktorí mali najmä v roku 2010 ukradnúť 25 bankomatov na západe Slovenska spolu s hotovosťou 280.000 eur. Škoda, ktorú spôsobili na zničených bankomatoch a zariadení budov, bude ešte vyššia.

Gang mal údajne lúpiť nielen na Slovensku, ale aj v Česku a Rakúsku. V dvoch prípadoch po lúpeži na Slovensku a Rakúsku gang podpálil miesto činu. Pre lúpeže zabezpečoval kradnuté autá rozličných značiek - napríklad Seat, Porsche a Audi - práve hlavný obžalovaný Ján G.

Aj náčinie potrebné na vytrhnutie a otvorenie bankomatov podľa korunného svedka zabezpečoval Ján G. Na zničenie pachových stôp používal gang tiež korenie a nosil "ježkov" na prepichnutie pneumatík prenasledovateľov zo strany polície. V autách mali samopal a krátke guľové zbrane, tie však ani raz nepoužili. Každý z členov skupiny mal vlastnú vysielačku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.