USA poskytne 400 vojakov na výcvik umiernených sýrskych povstalcov

Militantná skupina IS pózuje so zajatým pilotom. Foto: TASR/AP

Washington 16. januára (TASR) - Spojené štáty poskytnú vyše 400 vojakov na výcvik umiernených sýrskych povstalcov bojujúcich proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Oznámil to dnes hovorca Pentagónu, ktorého citovala agentúra Reuters.

Plánovaný výcvik by sa mal začať už na jar, a to mimo územia Sýrie. Okrem vojakov budú jeho priebeh zaisťovať aj stovky členov podporného personálu, uviedol hovorca Steve Warren.

Bližšie podrobnosti o pripravovanej misii nie sú známe. Ochotu poskytnúť základne na výcvik síl umiernenej sýrskej opozície vyjadrili Turecko, Katar a Saudská Arábia.

Pentagón odhaduje, že v priebehu prvého roka dokáže vycvičiť viac ako 5000 sýrskych povstalcov. Na znovudobytie východnej Sýrie, kontrolovanej radikálmi z IS, bude celkovo potrebných až okolo 15.000 vojakov. Kritici v americkom Kongrese preto považujú tempo a rozsah plánovaného výcviku za príliš nedostatočné.

Americký prezident Barack Obama vlani v decembri podpísal zákon o obrannom rozpočte, ktorého súčasťou sú aj finančné prostriedky vo výške 5,6 miliardy dolárov, určené na podporu vojenských operácií proti IS v Sýrii a Iraku.

Zákon vyčleňuje prostriedky aj na výcvik umiernených vzbúrencov v Sýrii na obdobie dvoch rokov. Spojené štáty budú v jeho rámci poskytovať aj výcvik, poradenstvo a pomoc irackým a kurdským bezpečnostným silám. Tieto úlohy má v Iraku zaisťovať približne 3000 amerických vojakov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.