Vodohospodári začali na Ipli s rozsiahlym čistením vodného toku

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Banská Štiavnica 19. januára (TASR) - Vodohospodári z lučeneckej správy Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) začínajú dnes s rozsiahlym čistením šesťkilometrového úseku Ipľa od hate v Balogu nad Ipľom po hať vo Veľkej Vsi nad Ipľom. TASR o tom informoval hovorca SVP Ľuboš Krno.

Počas nasledujúcich desiatich týždňov až do konca marca, keď sa skončí mimovegetačné obdobie, budú musieť odstrániť 3500 m2 krovitých porastov a vyrúbať 240 nežiaducich stromov, najmä jelší a vŕb, ktoré vytvárajú prirodzené zátarasy a v čase povodňových prietokov by bezprostredne zvyšovali nebezpečenstvo záplav. Nežiaduce dreviny totiž už prerástli aj do bermy, to znamená do zhruba 20 metrov širokého inundačného priestoru medzi vodným tokom a ochrannou hrádzou, kde sa často zachytáva aj nezodpovednými občanmi vyhodený komunálny odpad, ktorý znásobuje povodňové riziko.

Práce, ktoré si vyžiadajú viac ako 19.000 eur, vykonajú vodohospodári zo Správy horného Ipľa v rámci tohtoročného plánu opráv a údržby svojpomocne a z vlastných prostriedkov, pričom vyrúbané drevo predajú. Okrem výrubu odstránia aj popadané stromy a konáre, ktoré už teraz na niektorých miestach spôsobujú vzdúvanie hladiny.

Odstraňovanie nežiaduceho krovia a drevín pozdĺž Ipľa zabezpečujú v pravidelných päť- až šesťročných cykloch po jednotlivých úsekoch. Vlani napríklad vyčistili susedné koryto a brehy Ipľa od Balogu nad Ipľom po obec Koláre.

Okrem týchto prác začali novohradskí vodohospodári aj s odstraňovaním zátarasov, tvorených z popadaných stromov a suchých konárov na menších vodných tokoch, ako napríklad Krivánsky, Krtíšsky či Tuhársky potok. Súčasne vykonávajú aj pochôdzkovú činnosť vo svojej správe, aby zistili stav prípadného znečistenia vodných korýt.

Rieka Ipeľ je charakteristická výrazným rozkolísaním svojho prietoku. Jej hladina má za bežných okolností hĺbku len okolo metra, no v čase povodní je to aj šesť metrov. Povodne na Ipli spôsobuje najmä jarné topenie sa snehov alebo dlhotrvajúce dažde, ako to bolo v máji a júni 2010. Naopak, v čase enormného sucha prietoky v Ipli zlepšujú zvýšeným vypúšťaním vody z vodných nádrží Málinec, Ružiná a Ľuboreč.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.