Povstalci oznámili, že po intenzívnom boji ovládli letisko v Donecku

Na archívnej snímke proruskí militanti ostreľujú delostrelectvom pozície ukrajinskej armády na letisku v Donecku na východnej Ukrajine 14. októbra 2014. Ukrajinská armáda spustila v nedeľu 18. januára 2015 v Donecku masovú operáciu, pri ktorej dobyli väčšinu doneckého letiska. Foto: TASR/AP

Doneck 19. januára (TASR) - Proruskí povstalci na východe Ukrajiny dnes vyhlásili, že po dlhých dňoch intenzívnych bojov ovládli letisko v meste Doneck. Ukrajinskí predstavitelia však nepotvrdili ústup z pozícií, informovala tlačová agentúra AP.

"Všetky pokusy ukrajinskej armády ovládnuť letisko a pomstiť sa za vlaňajšiu porážku... zlyhali,"
povedal dnes skoro ráno povstalecký vodca Alexandr Zacharčenko na tlačovej konferencii v Donecku, ktoré je metropolou samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR).

Zacharčenko obvinili Ukrajinu z podniknutia raketovej a delostreleckej paľby takej intenzity, akú povstalecké sily "ešte nikdy predtým nezažili".

Baštou separatistov otriasala celý uplynulý víkend ťažká delostrelecká paľba oboch táborov, pričom zúrili boje predovšetkým o terminál letiska a jeho okolité oblasti. Občasné výbuchy bolo dnes skoro ráno zo smeru letiska stále počuť.

Ukrajinskí predstavitelia nepotvrdili ústup. Poradca ukrajinského prezidenta Petra Porošenka Jurij Biriukov napísal nadránom na svojom oficiálnom účte na Facebooku, že v noci nadnes evakuovali z letiskového terminálu ranených vojakov, ale ich počet neuviedol.

"My svojich neopustíme, nikto na nich nezabúda. Všetko bude naše, ale nie hneď. Učíme sa," uviedol Biriukov.

OSN odhaduje, že od apríla bolo na východe Ukrajiny zabitých už vyše 4700 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.