Banky stratili pre posilnenie franku stovky miliónov dolárov

Barclays Foto: TASR/AP

Zürich 19. januára (TASR) - Citigroup, Deutsche Bank a Barclays stratili v súvislosti s prekvapivým minulotýždňovým zrušením stropu pre posilňovanie franku dokopy 400 miliónov USD (okolo 345 miliónov eur). Straty bánk sa môžu v najbližších dňoch ešte prehĺbiť. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

"Tieto straty dosiahnu miliardy, stále rastú," uviedol špecialista na rizikový manažment Mark T. Williams z Bostonskej univerzity. Dodal, že straty sa budú týkať veľkých bánk, maklérskych firiem, investičných fondov rovnako ako devízových špekulantov. Nečakané rozhodnutie Švajčiarskej národnej banky (SNB) bude mať podľa neho vplyv na celý finančný systém.

Americká banka Citigroup, ktorá je najväčším svetovým obchodníkom s devízami, stratila v súvislosti s krokom SNB vyše 150 miliónov USD, rovnako 150 miliónov stratila aj Deutsche Bank a Barclays okolo 100 miliónov USD, uviedli pre Bloomberg informované zdroje.

SNB minulý štvrtok (15. 1.) prekvapivo oznámila, že s okamžitou platnosťou ruší minimálny výmenný kurz franku, ktorý zaviedla v septembri 2011 a stanovila na úrovni 1,20 CHF/EUR. Banka tak po vyše troch rokoch ukončila politiku, ktorá mala domácu ekonomiku chrániť pred negatívnymi vplyvmi európskej dlhovej krízy. Frank v ten deň voči euru posilnil až o 41 %.

Spoločnosť Everest Capital, ktorej šéfom a zakladateľom je Marko Dimitrijevic, zatvára svoj hedžový fond Global Fund, ktorý mal na konci roka 2014 aktíva v hodnote okolo 830 miliónov USD. Fond po rozhodnutí SNB prišiel prakticky o všetky peniaze.

Najväčší retailový devízový broker v USA, firma FXCM dostala hotovostnú injekciu vo výške 300 miliónov USD od spoločnosti Leucadia National. Varovala, že straty jej klientov ohrozujú dodržovanie kapitálových predpisov. FXCM, ktorá v uplynulom kvartáli zrealizovala pre svojich klientov obchody v celkovej hodnote 1,4 bilióna USD, uviedla, že klienti jej dlhujú 225 miliónov USD.

Vsádzanie na oslabenie franku bolo populárne a mnoho firiem používalo veľkú finančnú páku, keďže tieto obchody boli považované za relatívne nízko rizikové kvôli stropu SNB na posilnenie franku.

(1 EUR = 1,1588 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.