Peniaze odcudzené na internete sa nie vždy vrátia majiteľovi

Foto: TASR/AP

Bratislava 19. januára (TASR) - Peniaze odcudzené online sa len ťažko vracajú späť. Ide o jedno z hlavných zistení prieskumu spoločností Kaspersky Lab a B2B International, v ktorom oslovili viac ako 11.000 používateľov v 23 krajinách sveta.

Takmer polovica respondentov prieskumu nezískala späť peniaze, ktoré im boli odcudzené podvodnými online transakciami. V porovnaní s európskym priemerom (41 %) sú na tom najhoršie v susednej Českej republike, kde ukradnuté peniaze už viac nevidelo až 69 % opýtaných.

Hoci finančné inštitúcie väčšinou sľubujú náhradu škôd, 14 % obetí finančných online podvodov v Európe v prieskume priznalo, že dostali späť len časť ukradnutých peňazí a 27 % nedostalo vôbec nič. Iba 59 % respondentov v Európe a dokonca len 31 % opýtaných v susednom Česku uviedlo, že svoje peniaze získali späť v plnej výške. Straty pritom môžu byť vysoké. Priemerná čiastka odcudzená kybernetickými zločincami presahuje 265 eur, pričom až 16 % Európanov priznalo stratu presahujúcu čiastku 850 eur.

Ľudia sú pritom k hrozbám na internete pomerne ľahostajní. Každý šiesty (16 %) z opýtaných respondentov v Európe si myslí, že finančné podvody na internete sú zriedkavé a im sa prihodiť nemôžu. Iba 22 % ľudí sa skutočne obáva kyberútokov na ich bankové účty, hoci podľa štatistík im aspoň raz v priebehu minulého roka čelila viac ako polovica používateľov (52 %) v Európe.

Analytici preto odporúčajú poistiť si online transakcie nainštalovaním kvalitnej internetovej ochrany.

Kaspersky Lab je najväčším súkromne vlastneným poskytovateľom koncových bezpečnostných riešení na svete. Spoločnosť patrí medzi štyroch najväčších predajcov bezpečnostných riešení pre koncových používateľov.

TASR informovala spoločnosť Kaspersky Lab.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.