Izrael zvýšil po nálete stupeň pohotovosti na libanonskej hranici

Izrael Foto:

Tel Aviv 20. januára (TASR) - Izraelská armáda zvýšila stupeň pohotovosti na hranici s Libanonom a Sýriou z obáv pred odvetou za nedeľný nálet, pri ktorom zahynulo šesť militantov libanonského radikálneho hnutia Hizballáh a iránsky generál.

Stupeň pohotovosti bol zvýšený v noci nadnes. Izrael takisto umiestnil k hranici s Libanonom sériu odpaľovacích jednotiek mobilného raketového obranného systému Železná kupola, informovali Izraelský rozhlas a tlačová agentúra DPA.

Izrael nepotvrdil ani nevyvrátil informácie, že v nedeľu 18. januára podnikol útok. Izraelská armáda a ministerstvo obrany uviedli, že sa nebudú vyjadrovať, pretože premiér Benjamin Netanjahu už skôr vyhlásil, že Izrael má právo brániť sa "vždy, keď je to potrebné".

Netanjahu má na dnešok zvolať svoj bezpečnostný kabinet.

Libanonská radikálna šiitská organizácia Hizballáh podporovaná Iránom prisahala pomstu "v správnom čase na správnom mieste" podľa vlastného výberu.

Medzi mŕtvymi pri nedeľnom izraelskom raketovom útoku na konvoj vozidiel v provincii Kunajtra v sýrskej časti Golanských výšin bol Džihád Mugníja, jeden z veliteľov hnutia Hizballáh a zároveň syn vojenského veliteľa tohto hnutia Imáda Mugníju, ktorý v roku 2008 zahynul pri atentáte v sýrskej metropole Damask. Aj z jeho smrti viní Hizballáh Izrael.

Iránska tlačová agentúra Fars zverejnila správu, že o život prišiel pri útoku na Golanských výšinách takisto generál iránskych elitných Revolučných gárd Mohammad Alláhdádí.

Generálova smrť odhalila prítomnosť Iránu na sýrskej strane Golanských výšin.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.