Poisťovne kritizujú postup Inštitútu finančnej politiky

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 21. januára (TASR) - Absolútne odmietame, aby sa výpočet „férového“ dôchodku, vypracovaný Inštitútom finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR, považoval za benchmark na porovnávanie s ponukami dôchodkov, predložených životnými poisťovňami prvým žiadateľom o dôchodok z druhého piliera. Píše v stanovisku Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO), ktoré dnes poskytla TASR.

Ako sa v ňom ďalej uvádza, postup IFP pri výpočte nie je v súlade so zákonom. Analýza IFP, o ktorej závery sa opierajú tvrdenia o vysokých maržiach, neférových a hanebných dôchodkoch, poškodených sporiteľoch a podobne, bola podľa našich zistení vypracovaná na základe nerealistických predpokladov a navyše postupmi, ktoré sú v priamom rozpore s pravidlami pre výkon poisťovacej činnosti, ktoré musia komerčné poisťovne rešpektovať. Analýza nezobrala do úvahy princíp obozretnosti pri výkone poisťovacej činnosti podľa zákona o poisťovníctve, osobitné pravidlá pre výpočet dôchodku z II. piliera stanovené v zákone o starobnom dôchodkovom sporení.

Takýto druh produktu nemá v SR žiadnu históriu, a teda v súčasnej dobe neexistujú žiadne štatistiky, o ktoré by sa dalo oprieť. Zákon však poisťovni prikazuje, aby na ohodnotenie rizika použila vlastné vierohodné predpoklady určené na základe dostupných údajov, pričom použitá pravdepodobnosť úmrtnosti má zohľadňovať aj budúci demografický vývoj.

Nesúlad s platnými predpismi sa prakticky prejavil najmä pri očakávanom zhodnotení technických rezerv. IFP počítal s priemerným očakávaným zhodnotením na úrovni 1,9 percenta. V súčasnej dobe sa však priemerné výnosy na príslušnom kapitálovom trhu pohybujú na úrovni rádovo 1,5 percenta. Pri úmrtnostných tabuľkách inštitút použil pri výpočte očakávanej doby výplaty tabuľky týkajúce sa celej populácie SR. Poisťovne však musia vychádzať z predpokladov dožitia dnešných žiadateľov o dôchodok a z ich predpokladanej dĺžky dožitia.

Poisťovne rešpektujú, že pravidlá pre hospodársku súťaž platia aj v tomto odvetví. Domnievame sa, že rozdiely v ponúkanej výške dôchodkov ukázali nielen to, že trh ešte len začína a nikto s ním nemá žiadne skúsenosti, ale aj skutočnosť, že každá poisťovňa používala vlastné odhady na základe vlastných, dostupných a vierohodných údajov. Skutočnosť, že IFP trvá na zverejnení týchto výpočtov, nás prekvapuje a považujeme to za navádzanie na porušovanie hospodárskej súťaže. Píše sa v stanovisku SLASPO podpísanom jej generálnou riaditeľkou Jozefínou Žákovou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.