Koaličné sily zabili podľa USA 6000 bojovníkov Islamského štátu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Washington 23. januára (TASR) - Medzinárodná koalícia bojujúca proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) zabila doteraz viac ako 6000 jej bojovníkov vrátane približne polovice veliteľstva tejto teroristickej organizácie.

Napísal to dnes web spravodajskej stanice CNN s odvolaním sa na amerického veľvyslanca v Iraku Stuarta Jonesa.

Bilancia počtu zabitých bojovníkov IS dosiaľ nebola predmetom verejných diskusií, pre panarabskú televíziu al-Arabíja ju vo štvrtok priblížil americký diplomat v Iraku Jones. Podľa neho sa odhaduje, že koaličné jednotky zabili 6000 ozbrojencov IS a medzinárodná vojenská operácia má na IS "devastujúci účinok".

Zmienený odhad vypočítalo podľa Jonesa Centrálne velene armády USA (Centcom) na základe zistení o bojovníkoch IS usmrtených pri leteckých útokoch, ktoré uskutočnili spojenecké sily v Iraku a Sýrii. Centcom podľa neho disponuje priebežnými údajmi o počtoch týchto obetí, pričom ich doteraz nezverejnil.

Americké tajné služby odhadujú, že za IS bojuje od 9000 do 18.000 bojovníkov. Predpokladá sa však, že táto skupina by mohla pritiahnuť ďalšie tisíce z radov priaznivcov a zvýšiť svoje sily na 31.000 mužov, napísal web CNN.

Americký minister obrany Chuck Hagel údaj o 6000 obetiach z radov IS odmietol potvrdiť, pričom hovoril o tisícoch zabitých. Verenej diskusii o počtoch mŕtvych ozbrojencov IS sa vyhýba aj Pentagón.

Irackým pozemným silám, ktoré podporilo takmer 2000 koaličných náletov, sa podľa štvrtkového vyjadrenia amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho podarilo zastaviť postup extrémistickej organizácie IS v Iraku a v niektorých prípadoch ju aj zatlačiť na ústup, pričom získali späť územie s rozlohou 700 štvorcových kilometrov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.