SOPK: Vláda by mala dbať na skvalitňovanie podnikateľského prostredia

logo SOPK Foto: SOPK

Bratislava 23. januára (TASR) – Napriek makroekonomickej stabilizácii a pozitívnym výsledkom v znižovaní dlhu podnikatelia na Slovensku zatiaľ necítia adekvátnu zmenu v podnikateľskom prostredí. Od vlády očakávajú, že v poslednom roku svojho pôsobenia bude venovať väčšiu pozornosť jeho skvalitňovaniu, znižovaniu daňového a odvodového zaťaženia a zlepšeniu právneho prostredia. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK).

Hospodársku politiku vlády počas jej doterajšieho funkčného obdobia hodnotilo v závere roka 2014 negatívne 55 % podnikateľov. "Členovia SOPK sú si vedomí toho, že úsilie vlády o konsolidáciu verejných financií a znižovanie zadlženosti prispelo k zlepšeniu pozície SR na finančných trhoch. Na druhej strane však kvalitu podnikateľského prostredia a snahu vlády o jeho zlepšenie nepovažujú za adekvátne pre zabezpečenie primeraného ekonomického rastu," priblížila tlačová tajomníčka SOPK Bibiána Gunišová.

Ani v roku 2015 neočakávajú podnikatelia významné zmeny vo vývoji podmienok pre rozvoj podnikania. Až 54 % z nich uviedlo, že celkové podnikateľské prostredie sa nezmení a 41 % naďalej predpokladá nepriaznivé prostredie. V jeho zlepšenie verí iba 5 % podnikateľov.

Spolu s prieskumom zverejnila SOPK vlastnú prognózu vývoja ekonomiky v tomto roku. Neistota z vývoja konfliktu vo východnej Európe podľa nej pravdepodobne zníži rast hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska o 0,2 percentuálneho bodu v roku 2014 a o 0,3 bodu v roku 2015. "Zníženie objemu objednávok spôsobí pokles exportnej výkonnosti, čo sa odrazí v nižších investíciách. Výraznejšie spomalenie trhu práce sa očakáva až v roku 2015, čo bude mať nepriaznivý vplyv na spotrebu domácností, avšak bez efektu na zvýšenie miery úspor," tlmočila Gunišová.

Podrobné výsledky pravidelného ekonomického prieskumu a makroekonomickú prognózu predstaví SOPK v utorok 27. januára na konferencii Očakávaný vývoj slovenskej ekonomiky v roku 2015.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.