Hollande prijme príbuzných obetí a zranených v útokoch v Paríži

Na policajnej prefektúre sa uskutočnilo smútočné zhromaždenie na pamiatku všetkých troch policajtov, ktorí sa minulý týždeň v Paríži stali obeťami série útokov radikálnych islamistov 13. januára 2015 v Paríži. Okrem 40-ročného Ahmeda Merabeta prišiel v stredu 7. januára 2015 v redakcii o život aj telesný strážca šéfredaktora Charlie Hebdo - 49-ročný Franck Brinsolaro. Ďalšou obeťou z radov polície bola 26-ročná Clarissa Jean-Philippová, ktorá bola smrteľne zranená minulý štvrtok 8. januára 2015 pri útoku na policajnú hliadku na parížskom predmestí Montrouge. Na snímke francúzsky prezident Francois Hollande (vľavo) reční počas smútočného zhromaždenia. Foto: TASR/AP

Paríž 23. januára (TASR) - Francúzsky prezident Francois Hollande prijme v nedeľu príbuzných a blízkych 17 obetí nedávnych islamistických atentátov v Paríži. Informovala o tom spravodajská televízia BFM TV s tým, že pôjde o neverejné stretnutie.

Stretnutie sa uskutoční v nedeľu dopoludnia v Elyzejskom paláci. Budú na ňom aj osoby, ktoré počas útokov utrpeli zranenia, ako aj bývalí rukojemníci útočníkov.

Návrh, aby sa oficiálny hold obetiam, uskutočnil v parížskej Invalidovni, rodiny odmietli. Okrem iného aj pre to, že Invalidovňa je vnímaná ako objekt pôvodne vojenského určenia, čo podľa rodín nekorešponduje s hodnotami, ku ktorým sa hlásila väčšina obetí - autorov článkov a karikatúr v satirickom týždenníku Charlie Hebdo. Štátny pohreb tak mali len príslušníci policajných zložiek, ktorí prišli o život pri troch útokoch, ktoré sa odohrali 7., 8. a 9. januára. Na občianskych pohreboch ostatných obetí sa vždy zúčastnil aspoň jeden člen vlády. Tak to bolo aj v prípade štyroch židovských obetí rukojemníckej drámy v supermarkete s kóšer potravinami, ktorý sa konal v Izraeli a na ktorom vládu zastupovala ministerka Segolene Royalová.

Páchateľmi útokov bola trojica islamistov - bratia Said a Chérif Kouachiovci a Amédy Coulibaly. Všetkých troch ich polícia pri zásahu elitných jednotiek zastrelila.

Parížska Invalidovňa je sídlom múzea francúzskej vojenskej histórie. Pôvodne bola zriadená ako nemocnica a domov pre vojnových veteránov. Dnes je to aj miesto, kde sú pochovaní niektorí z najväčších vojnových hrdinov Francúzska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.