Od 1. februára sa zvýšia zľavy vo vlakoch pre pracujúcich na 50 %

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 28. januára (TASR) - Pracujúci budú mať od nedele 1. februára nárok na zľavy pri cestovaní vlakom vo výške 50 %. Vyplýva to z Návrhu na realizáciu opatrení finančného, ekonomického a sociálneho balíčka vlády SR v železničnej osobnej doprave, ktorú dnes kabinet premiéra Roberta Fica (Smer-SD) schválil.

Materiál predložil na rokovanie vlády minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD). Zľavy sa budú týkať cestovania v druhej triede pri traťových predplatných cestovných lístkoch, čiže mesačných alebo týždenných, a to jednosmerných aj obojsmerných.

Takéto lístky sa vydávajú na vzdialenosť maximálne 210 kilometrov a neplatia na tratiach Tatranskej elektrickej železnice a Ozubnicovej železnice. Pri zľavách sa budú vydávať na konkrétneho zákazníka, ale nebudú viazané na konkrétny vlak.

Zľavy platia pre vlaky vypravované na základe zmluvy vo verejnom záujme, a to štátnym dopravcom Železničnou spoločnosťou Slovensko a tiež spoločnosťou RegioJet na trati medzi Bratislavou a Komárnom.

Vo vlakoch kategórie EuroCity (EC) sa pritom predplatné cestovné lístky uznajú bez toho, aby si k nim ľudia museli kúpiť EC príplatok. Vo vlakoch SuperCity (SC) si však cestujúci musia kúpiť SC príplatok, ktorý obsahuje miesto, keďže tieto vlaky sú povinne miestenkové.

Opatrenie si podľa ministerstva dopravy vyžiada peňažné prostriedky vo výške 1,35 milióna eur. Rezort však predpokladá, že sa vykryjú výnosmi, ktoré má priniesť vyšší záujem ľudí o cestovanie vlakmi. Prípadný rozdiel však bude musieť zabezpečiť ministerstvo dopravy v rámci svojej kapitoly.

Aj v súčasnosti fungujú zľavy pri predplatných cestovných lístkoch. V prípade týždenného jednosmerného lístka je to 30-% zľava a pri týždennom obojsmernom je 35-%. Zároveň je zľava aj pri mesačnom jednosmernom lístku, a to 40 % a pri mesačnom obojsmernom 45 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.