Ahmadínežád spustil web, možno sa vracia do aktívnej politiky

V roku 1956 sa narodil bývalý iránsky prezident MAHMÚD AHMADÍNEŽÁD, známy svojou kritikou Izraela. Foto: TASR/AP

Teherán 2. februára (TASR) - Bývalý iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád spustil v nedeľu svoju webovú stránku, informovala agentúra AP.

Portálu www.ahmadinejad.ir dominuje fotografia usmievajúceho sa Ahmadínežáda a slogan: "Už čoskoro".

Podľa pozorovateľov spustenie stránky môže znamenať, že Ahmadínežád sa chystá vrátiť na iránsku politickú scénu aj napriek nedávnemu korupčnému škandálu, ktorý sa týka jeho vlády. Predpokladá sa tiež, že spustenie webu súvisí s budúcoročnými parlamentnými voľbami v krajine.

Ahmadínežád sa z iránskej politickej scény vytratil v roku 2013, keď sa mu skončilo funkčné obdobie. Osem rokov, ktoré strávil vo funkcii, sa vyznačovalo veľmi neústupnou rétorikou voči Západu, opakovanými výzvami na zničenie Izraela a spochybňovaním holokaustu. Veľkú ranu jeho reputácii zasadila kauza jeho bývalého viceprezidenta Mohammada Rezu Rahímího, ktorý bol prednedávnom za korupciu odsúdený na päť rokov väzenia a pokutu 300.000 dolárov.

Odporcovia Ahmadínežádovej konzervatívnej vlády dlhodobo obviňovali jeho administratívu z obrovskej skorumpovanosti. Ahmadínežádov nástupca, prezident Hasan Rúhání, vlani v decembri nezvyčajne otvorene kritizoval narastajúcu korupciu v krajine a vyhlásil, že úplatky kedysi dávané tajne sa teraz platia úplne neskrývane.

Ahmadínežád opakovane vyhlasuje, že riadil tú "najčistejšiu vládu" v dejinách Iránu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.