Moskva sa lúči s Borisom Nemcovom, Putin na pohreb nepríde

Príbužní a priatelia sa prišli rozlúčiť s Borisom Nemcovom v Moskve 3. marca 2015. Ruského opozičného politika Borisa Nemcova zastrelili 27. februára 2015 večer na Veľkom moskovskom moste neďaleko Kremľa. Foto: TASR/AP

Moskva 3. marca (TASR) - Tisíce ľudí s kvetmi a sviečkami sa zhromaždili dnes pred Sacharovovým centrom v Moskve, aby sa rozlúčili so zavraždeným opozičným politikom Borisom Nemcovom. Jeho telo vystavili v centre v otvorenej rakve. Pohreb sa uskutoční popoludní na Trojekurovskom cintoríne. Ukrajinský prezident Petro Porošenko posmrtne udelil Nemcovovi Rad slobody.

"Petro Porošenko zdôraznil, že Boris Nemcov zostane v pamäti ukrajinského ľudu ako osoba, pre ktorú bola sloboda univerzálnou hodnotou... 'Za našu a vašu slobodu' - tento historický slogan sa stal životným mottom Borisa Nemcova... Pre nás Ukrajincov bude Boris vždy ruským vlastencom a priateľom Ukrajiny. Svojim životom dokázal, že tieto dve veci je možné spojiť," citovala z vyhlásenia Porošenkovej kancelárie agentúra Ukrinform.
Na smútočnom obrade sa očakáva účasť mnohých západných veľvyslancov. Samotný pohreb na Trojekurovskom cintoríne sa uskutoční popoludní.

Medzitým niekoľko popredných európskych zákonodarcov oznámilo, že ruské úrady im zabránili v účasti na pohrebe Nemcova, informovala agentúra DPA.

Bývalá lotyšská ministerka zahraničných vecí a súčasná europoslankyňa Sandra Kalniete oznámila, že pohraničníci ju zastavili na moskovskom letisku Šeremetievo a zamietli jej vstup na ruskú pôdu. Predseda poľského Senátu Bogdan Borusewicz ešte skôr oznámil, že ruské úrady mu zamietli žiadosť o udelenie víz.

Ruský prezident Vladimir Putin sa na pohrebe nezúčastní a posiela naň svojho zástupcu v parlamente, informoval v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.