Podľa Madridu eurozóna diskutuje o treťom záchrannom balíku pre Grékov

Alexis Tsipras. Foto: TASR/AP

Madrid/Brusel/Atény 3. marca (TASR) - Členské štáty eurozóny údajne diskutujú o poskytnutí tretieho záchranného balíka pre Grécko. Tvrdí to španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos, podľa ktorého by malo ísť o sumu 30 až 50 miliárd eur. Hovorkyňa šéfa Euroskupiny však tieto tvrdenia odmietla. Informovala o tom agentúra Reuters.

Španielsky minister v pondelok (2.3.) na podujatí v meste Pamplona povedal, že eurozóna diskutuje o novom záchrannom pláne pre Grécko, ktorý by mal krajine stanoviť omnoho pružnejšie podmienky. Hovorkyňa predsedu Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema Simone Boitelleová však tieto informácie poprela. "Ministri financií eurozóny o treťom záchrannom balíku nediskutujú," povedala.

Už v piatok minulý týždeň (27.2.) grécky premiér Alexis Tsipras vyhlásil, že Grécko ďalší záchranný program potrebovať nebude. Faktom ale je, že Atény musia momentálne riešiť akútne finančné ťažkosti, a to napriek dohode s eurozónou o predĺžení pôvodného záchranného programu o štyri mesiace. Pôvodný program mal vypršať 28. februára a ak by nedošlo k dohode o jeho predĺžení, grécky bankový sektor skrachuje. To by znamenalo bankrot Grécka a odchod krajiny z eurozóny.

Atény ale stále čelia prudkému poklesu príjmov do štátneho rozpočtu a očakáva sa, že najneskôr do konca marca vláda už nebude mať hotovosť. Grécky minister financií Janis Varufakis však upokojuje, že Atény si všetky svoje záväzky voči veriteľom splnia. Súčasťou marcových záväzkov Grécka je aj splatenie úveru od Medzinárodného menového fondu (MMF) v hodnote 1,5 miliardy eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.