HLINA: Rodič má mať právo ospravedlniť dieťa zo sexuálnej výchovy

Alojz Hlina Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 3. marca (TASR) - Ak sa existujúci rozsah sexuálnej výchovy na školách rozšíri, rodičia majú mať právo v prípade nesúhlasu svoje dieťa z takejto hodiny ospravedlniť. Tvrdí to poslanec NR SR Alojz Hlina (nezaradený), ktorý na májovú schôdzu pléna predloží novelu školského zákona s novými kompetenciami pre rodičov. Hlina aj preto tvrdí, že ide o najliberálnejšiu novelu školského zákona doteraz.

"V prípade, že sa štát cez školu rozhodne rozšíriť hodiny vzdelávania v sexuálnej výchove, škola o tom bude musieť informovať rodiča. Ten bude mať právo nereagovať, teda takto vyjadrí svoj súhlas. Alebo si vyžiada študijné materiály, ktoré musí škola rodičovi predložiť," vysvetľoval podstatu novely Hlina.

Následne bude mať rodič dve možnosti. "Buď s tým nemá problém, alebo názory v učebných osnovách nezdieľa a svoje dieťa z takejto hodiny ospravedlní. Škola potom bude povinná zabezpečiť pre dieťa náhradné vyučovanie," povedal poslanec.

Hlina tvrdí, že už v súčasnosti sa na niektorých školách rozsah vyučovania v tejto oblasti rozširuje. "Už dnes sa učí viac, ako som sa učil ja. Nedá sa preto vzhľadom na trendy v Európe vylúčiť, že sa bude rozsah sexuálnej výchovy naďalej rozširovať. Je to teda nielen preventívny, ale aj účinný zákon," dodal s tým, že takáto právna úprava upokojí po februárovom referende situáciu.

Otázka sexuálnej výchovy bola obsiahnutá aj vo februárovom referende Aliancie za rodinu, ktoré bolo pre nízku účasť neplatné. Aliancia sa občanov pýtala, či súhlasia s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania. Na túto otázku odpovedalo kladne 90,32 percenta zúčastnených voličov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.