NR SR: Ústavnoprávny výbor našiel riešenie na obštrukciu A. Hlinu

Alojz Hlina Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 17. marca (TASR) - Poslanec Alojz Hlina (nezaradený) pravdepodobne neuspeje s pokusom o obštrukciu pri hlasovaní parlamentu o novom zákone o odpadoch. K právnej norme je okolo 300 pozmeňujúcich návrhov, pričom Hlina vyňal množstvo z nich na samostatné hlasovanie. Urobil tak aj poslanec Zsolt Simon (Most-Híd). Hlasovanie by tak trvalo desiatky minút, výbor prišiel s riešením, ktoré ho môže skrátiť.

Podľa ústavnoprávneho výboru majú poslanci najprv rozhodnúť, či sa umožní hlasovať o niektorých bodoch zo spoločnej správy vo dvojiciach alebo v trojiciach, ktoré navrhli opoziční poslanci. Ako poznamenal šéf výboru Róbert Madej (Smer-SD), doposiaľ sa takáto obštrukčná situácia nevyskytla. Tvrdí, že návrhy opozičných poslancov sa v praxi môžu navzájom blokovať. Poukázal na to, že takýmto spôsobom by bolo možné zablokovať aj parlament. Stačilo by, aby dvaja poslanci navrhli hlasovanie o jednotlivých bodoch v iných kombináciách.

Návrh postupu na výbore kritizoval napríklad opozičný poslanec Miroslav Kadúc (OĽaNO). Upozornil, že to, že rokovací poriadok niečo nehovorí, neznamená, že si môžu poslanci robiť to, čo chcú a čo im vyhovuje. Riešenie sa nepáčilo ani Lucii Žitňanskej (Most-Híd), považuje ho za zneužiteľné a vytvárajúce priestor pre politické hry. Na výbore sa preto pýtala, či sa bude takto postupovať vždy.

O určenie postupu hlasovania požiadal výbor predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD). Chcel, aby jasne povedal, ako v takom prípade postupovať. Spomínané riešenie presadili vo výbore poslanci Smeru. Podľa Hlinovho scenára by totiž hlasovanie trvalo desiatky minút. Nezaradený poslanec chce takto dosiahnuť, aby v budúcnosti poslanci neprijímali pozmeňujúce návrhy vo väčšom rozsahu, ako má pôvodný návrh.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.