Rusko si dnes pripomína prvé výročie pripojenia Krymu a Sevastopola

Vladimir Putin reční počas návštevy Krymu Foto: TASR/AP

Moskva/Simferopol 18. marca (TASR) - V Rusku si dnes pripomínajú prvé výročie pripojenia Krymu a mesta Sevastopol k subjektom Ruskej federácie.

Najvyšší predstaviteľ Krymu Sergej Aksionov v súvislosti s výročím podpísania zmluvy o pripojení Krymu a Sevastopola k Rusku vydal vyhlásenie, v ktorom dnešný deň označil za "sviatok dlho očakávaného návratu do vlasti".

"Rusko obránilo naše zákonné právo na sebaurčenie, na spojenie s historickou domovinou. Krymská jar vyvolala mohutnú vlnu duchovného a vlasteneckého nadšenia v celej našej veľkej krajine a prispela ku konsolidácii všetkých zdravých síl ruskej spoločnosti,"
uvádza sa v texte.

Mestské zastupiteľstvo Sevastopola sa v súvislosti s návratom Krymu pod ruskú správu rozhodlo udeliť čestné občianstvo ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a predsedom oboch komôr Federálneho zhromaždenia, Sergejovi Naryškinovi a Valentine Matvijenkovej, za ich "múdre rozhodnutia; za to, že sme sa vlani vrátili do vlasti; za to, že mestu bol priznaný štatút mesta federálneho významu".

Dnešný deň je na Kryme oficiálnym sviatkom - Dňom zjednotenia Krymu s Ruskom - a dňom pracovného voľna.

V mestách Simferopol, Jalta, Jevpatorija, Feodosija a inde sa dnes uskutočnia mítingy a kultúrne akcie. Zhromaždenia a koncerty sa uskutočnia aj v mnohých mestách v iných regiónoch Ruska.

Agentúra TASS informovala, že centrom Simferopola, ktorý bol aj v minulosti bázou Čiernomorskej flotily, dnes slávnostným vojenským krokom prejde 365 jej príslušníkov. Posledných 20 rokov niečo podobné nebolo možné, pretože ukrajinské úrady zakazovali Čiernomorskej flotile dávať najavo svoju prítomnosť v meste, uviedol TASS.

Agentúra Reuters vo svojej rozsiahlej správe pripomenula nadšenie zo znovuzjednotenia Krymu s Ruskom, ale upozornila, že z polostrova odišli zahraniční investori a bankový sektor je paralyzovaný. Mnoho obyvateľov polostrova žije od výplaty k výplate, sťažuje sa na nárast cien i na neistú budúcnosť, aj keď časť ľudí - najmä dôchodcovia - si život pod ruskou správou pochvaľujú.

"Krym bude čiernou dierou Ruska. Čo je tu dobré? Ceny sú šialené a platy sú na smiech," hundral 35-ročný taxikár Nikolaj zo Simferopola.

Na prekážky sa sťažujú aj miestni podnikatelia, ktorí narážajú na blokádu zo strany Ukrajiny a na komplikácie pri dovoze tovaru z Ruska. Problémy má aj oblasť turistického ruchu, v ktorom vlani došlo k výraznému poklesu príjmov, čo priznala aj krymská vláda.

Život bol tvrdý, aj keď Krym bol súčasťou Ukrajiny, ale nie je jednoduchší, odkedy je polostrov súčasťou Ruska, ktoré zasiahli ekonomické sankcie Západu uvalené za pripojenie Krymu a za podporu separatistov na východnej Ukrajine, konštatuje Reuters.

Aj keď cenou za návrat Krymu k Rusku boli sankcie uvalené Európskou úniou a Spojenými štátmi, prezident Putin v interview, ktoré je súčasťou dokumentárneho filmu Krym: Cesta do vlasti, vyhlásil, že nič neľutuje, uviedla agentúra Reuters.

Rusko anektovalo Krymský polostrov a mesto Sevastopol po referende, ktoré sa tam uskutočnilo 16. marca 2014 a väčšina obyvateľstva sa v ňom vyslovila za pripojenie - dovtedy ukrajinského územia - k Rusku.

Krymská republika a mesto Sevastopol sa stali subjektmi Ruskej federácie 18. marca, keď Putin a proruské vedenie polostrova podpísali v moskovskom Kremli zmluvu o ich pripojení k Rusku. Ruský parlament tento akt odobril 21. marca.

Nová ukrajinská vláda i Západ referendum a jeho výsledky odmietli uznať a za ohrozenie územnej celistvosti a suverenity Ukrajiny uvalili sériu sankcií, ktoré sa dotkli ruských i krymských predstaviteľov. Ukrajinský prezident Petro Porošenko po svojom zvolení do funkcie označil návrat Krymu pod správu Ukrajiny za jeden zo svojich cieľov.

Anexia Krymského polostrova vyvolala najvážnejšiu krízu medzi Ruskom a Západom od skončenia studenej vojny pred viac ako 20 rokmi, ako aj zvýšenie napätia medzi Moskvou a novou vládou v Kyjeve.

Krymský polostrov sa stal súčasťou Ukrajiny v roku 1954 na základe rozhodnutia vtedajšieho sovietskeho vodcu Nikitu Chruščova.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.