Sieť chce menej verejných zamestnancov s majetkovými priznaniami

Miroslav Beblavý Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 19. marca (TASR) - Strana Sieť chce znížiť počet verejných zamestnancov, ktorí musia podávať majetkové priznania. Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii v parlamente podpredseda Siete a nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

V súčasnosti je takýchto zamestnancov podľa neho približne 135.000. Mnohí z nich podávajú priznania zbytočne. Podľa Siete by stačilo, keby majetkové priznania podávalo približne 40.000 verejných zamestnancov.

Povinnosť by zostala napríklad pre sudcov, prokurátorov, colníkov, policajtov, príslušníkov Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu či topmanažérov štátnych podnikov. Podľa Beblavého by mali podávať majetkové priznania na jednotnom formulári, ktorý určí zákon.

Beblavý tiež navrhne, aby verejní zamestnanci, ktorí majú plat na úrovni poslanca NR SR a vyšší, museli svoje majetkové priznania zverejňovať. Majetkové priznania by mali byť podľa neho podrobnejšie. "Mal by sa konkrétne identifikovať veľký majetok, napríklad v hodnote 10.000 eur a vyššej," uviedol Beblavý.

Dodal, že z majetkových priznaní by malo byť čitateľné, či si verejný zamestnanec mohol na svoj majetok zarobiť zo svojich príjmov. Majetkové priznania by malo kontrolovať ministerstvo vnútra. Podľa Beblavého má na to kapacity. Návrh by chcel Beblavý predložiť do parlamentu na najbližšiu schôdzu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.