Netanjahu už rokuje o zostavení vlády, chce ju mať do 2-3 týždňov

V izraelských voľbách triumfovala strana Likud premiéra Netanjahua. Foto: TASR

Jeruzalem 18. marca (TASR) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prekvapujúco a jasne zvíťazil v utorkových parlamentných voľbách. V posledné dni predvolebnej kampane pritom zmenil kurz výrazne doprava, dokonca odmietol svoj záväzok, že bude rokovať o palestínskom štáte.

Počas štvordňového veľmi intenzívneho predvolebného boja vyslovil sériu sľubov, aby si upevnil voličskú základňu a pritiahol aj voličov z iných pravicových a nacionalistických strán. Prisľúbil, že bude pokračovať vo výstavbe osád na okupovaných palestínskych územiach, a vyhlásil, že ak bude zvolený, palestínsky štát nevznikne.

Po sčítaní 99,5 percenta z takmer štyroch miliónov odovzdaných hlasov získala Netanjahuova stredopravá strana Likud 23,26 percenta hlasov a v 120-člennom parlamente, Knesete, bude mať 29-30 kresiel. Hladko tak porazila opozičnú ľavicovú stranu Sionistický tábor, ktorý získal 18,73 percenta a teda 24 kresiel.

Oznámila to izraelská ústredná volebná komisia a izraelské médiá, ktoré citovala agentúra Reuters. Na treťom mieste skončilo spoločné zoskupenie arabských strán s názvom Jednotná arabská kandidátka (Taal), ktoré bude mať 14 kresiel.

Víťazstvo Netanjahuovho Likudu je dramatické a neočakávané - posledné prieskumy verejnej mienky zverejnené štyri dni pred parlamentnými voľbami totiž ukazovali, že Sionistický tábor bude mať v parlamente oproti Likudu náskok o štyri kreslá.

Likud vo vyhlásení uviedol, že Netanjahu má v úmysle vytvoriť novú vládu do niekoľkých týždňov - už prebiehajú rokovania s pravicovou stranou Židovský domov (ha-Bajit ha-Jehudi) vedenou Naftalim Bennettom, ktorá je za osídľovanie palestínskych území, ďalej s centristickou stranou Kulanu exministra Mošeho Kachlona, ktorá sa odtrhla od Likudu, a s ultraortodoxnými skupinami.

Dôležité bude dostať na svoju stranu práve Kulanu, ktorú vedie bývalý člen Likudu a exminister komunikácií Kachlon.

Kulanu získala v utorkových voľbách desať kresiel. Kachlon bude teda rozhodujúci pri vzniku novej vlády, pretože má potenciál pridať sa buď k Netanjahuovi, alebo k stredoľavej opozícii. Práve jemu úradujúci premiér Netanjahu dnes telefonoval ako prvému. Podľa analytikov je málo pravdepodobné, že by Kachlon odmietol šancu stať sa členom novej vlády.

"Realita na nás nepočká,"
uviedol Netanjahu. "Občania Izraela od nás očakávajú, že zostavíme vedenie, ktoré bude pre nich pracovať v oblasti bezpečnosti, ekonomiky a sociálnych vecí, ako sme sľúbili - a to aj splníme," povedal premiér.

Líder opozičného ľavicového Sionistického tábora Jicchak Herzog už priznal porážku a oznámil, že telefonicky zablahoželal Netanjahuovi k volebnému víťazstvu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.