SIEŤ: Vláda by mala zahraničné kroky viac koordinovať s prezidentom

Radoslav Procházka Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 18. marca (TASR) - Vláda SR a najmä jej predseda Robert Fico (Smer-SD) by mala svoje zahranično-politické kroky a úsilie podstatne užšie koordinovať s prezidentom Andrejom Kiskom. Na dnešnej tlačovej konferencii to po návrate zo zahraničnej pracovnej cesty v Poľsku vyhlásil líder Siete Radoslav Procházka. Aj na margo ukrajinského konfliktu apeloval na potrebu jednotného postoja predstaviteľov SR smerom navonok tak, ako to robí Poľsko.

"To, čo hovorí náš premiér o vojne na Ukrajine, je počuť aj za hranicami. Na úrovní skutkov držíme líniu, prostredníctvom reverzného toku plynu na Ukrajinu sme ako štát urobili veľa. Akokoľvek nevhodné je premiérovo spochybňovanie európskej jednoty na domácej pôde, je dôležité, aby na úrovni politických postojov na pôde Európskej rady zostala jednota v skutkoch zachovaná," povedal Procházka s tým, že doma si môžeme vymieňať názory, ale smerom von musíme hovoriť jednotným hlasom.

Na margo Poľska Procházka povedal, že náš severný sused je odhodlaný urobiť všetko, čo treba pre ďalší rozvoj V4. "To je pozitívne. Poliaci V4 zďaleka nepotrebujú tak ako my, napriek tomu im na nej záleží. Rovnaký postoj však očakávajú aj od partnerov," upozornil s dôvetkom, že aj pre SR je toto regionálne partnerstvo nástrojom ako zvýšiť svoju vlastnú váhu v geopolitickom priestore.

Prioritou predsedníctva SR vo V4, ktoré potrvá do konca júna, musí byť podľa Procházku znižovanie energetickej závislosti od jedného zdroja, a teda vybudovanie plynovodu medzi Poľskom a Slovenskom či sprevádzkovanie plynovodu medzi Slovenskom a Maďarskom. "Na tieto účely je potrebné využiť naše líderstvo vo V4," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.