SaS: Daniari zlyhali, únik mien klientov HSBC je neospravedlniteľný

Ľubomír Galko Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 18. marca (TASR) - Slovenská finančná správa by mala prehodnotiť svoj postup vyšetrovania účtov Slovákov vo švajčiarskej pobočke banky HSBC, ktorá je prešetrovaná z prania peňazí. Daniarov na to vyzýva strana Sloboda a solidarita (SaS).

Podľa podpredsedu strany Ľubomíra Galka je únik údajov o menách slovenských klientov HSBC neospravedlniteľný a malo by dôjsť k vyvodeniu zodpovednosti. "Dávkovanie informácií svedčí o tom, že ide o organizovanú, cielenú a načasovanú hru. Vyzývam ich na prehodnoteniu postupu," skonštatoval dnes v stanovisku pre médiá Galko.

Zároveň uviedol, že mať účet v akejkoľvek banke ešte nič neznamená. Pre športovcov alebo ľudí, ktorí pôsobia aj za hranicami Slovenska, totiž ide o bežnú vec. "Ak je aj banka z niečoho podozrivá, finančnú správu to ešte neoprávňuje škandalizovať jej klientov. V článkoch a reportážach sa na nich hádže špina, ktorú nezmyje ľahko ani ukončenie vyšetrovania," tvrdí poslanec.

Upozorňuje, že médiá by nemali vládnej strane Smer-SD skákať na lep. V honbe za senzáciami sa podľa Galka môže ublížiť nevinným ľuďom. "Postup bez prítomnosti médií, funkčná medzinárodná spolupráca, poskytovanie informácií až po uzavretí prípadov. To by celé vyšetrovanie určite zjednodušilo," uzatvára liberál.

Medzinárodné konzorciom investigatívnych novinárov (ICIJ) zverejnilo informácie, podľa ktorých HSBC Private Bank vo Švajčiarsku v minulosti prijala vklady z celého sveta vo výške 102 miliárd USD (90 miliárd eur). Aktívne pritom pomáhala svojim klientom vyhnúť sa daňovej povinnosti. Finančné riaditeľstvo SR informovalo, že má zoznam s menami 25 Slovákov, ktorí mali účty vo švajčiarskej pobočke banky. Médiám sa následne podarilo získať údaje, kto mal zo Slovenska účet v banke otvorený.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.