Mestá a obce nebudú silnejšie pri obmedzovaní hazardu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 20. marca (TASR) - Prípady, v ktorých je obec oprávnená všeobecne záväzným nariadením (VZN) obmedziť prevádzkovanie hazardu na svojom území a vyhovieť tak odôvodneným požiadavkám jej obyvateľov, sa rozširovať nebudú. Plénum dnes nepodporilo návrh novely zákona o hazardných hrách z dielne opozičných poslancov Eriky Jurinovej, Janky Šípošovej (obe OĽaNO) a Daniela Lipšica (nezaradený).

Cieľom aktuálnej novely bolo povoliť, aby okrem obce mohla vydať VZN obmedzujúce prevádzkovanie hazardných hier na danom území aj mestská časť Bratislavy a Košíc. Trojica opozičných poslancov chcela zároveň rozšíriť okruh hazardných hier aj o stávkové hry, ktorých hranie sa bude môcť prostredníctvom VZN obmedziť. Novela počítala tiež s možnosťou pre obce a mestské časti zakázať prevádzkovanie len niektorých hazardných hier. Podľa súčasného zákona je totiž možné zakázať prevádzkovanie buď všetkých, alebo ani jednej z hazardných hier.

Právna norma mala zároveň umožniť obyvateľom, aby prostredníctvom petície mohli namietať nielen to, že sa hraním hazardných hier narúša verejný poriadok, ale podstatný zásah do záujmov obyvateľov obce. Tieto nástroje by podľa Jurinovej, Šípošovej a Lipšica dali obyvateľom možnosť účinnejšie bojovať proti nežiaducim vplyvom spojených s prevádzkovaním hazardných hier na ich území.

Od januára 2013 je v zákone možnosť pre obce vydať VZN v oblasti prevádzkovania hazardných hier. Podľa trojice predkladateľov má však niekoľko nedostatkov, ktoré zabraňujú efektívnemu regulovaniu spoločenských vzťahov v oblasti hazardu, a preto priniesli tieto zmeny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.