Parlament odobril zámery doprivatizácie Slovak Telekomu

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/AP

Bratislava 20. marca (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes dali zelenú doprivatizácii 49-% podielu v Slovak Telekome (ST). Pri hlasovaní schválili zámer prevodu majetkových účastí štátu v spoločnosti predložený rezortom hospodárstva.

"Doprivatizáciou 49 % akcií ST sa musí splniť zámer dosiahnuť čo najtransparentnejším spôsobom najlepší výsledok z predaja týchto akcií spoločnosti," zdôraznilo ministerstvo v materiáli. Navrhovaným postupom predaja 49 % akcií spoločnosti ST je predaj formou tzv. duálneho procesu (Dual Track), teda verejnou ponukou akcií na kapitálových trhoch (IPO) v kombinácii s priamym predajom v zmysle ustanovení zákona číslo 92 z roku 1991.

"Konečné rozhodnutie, ktorá z dvoch foriem predaja bude zvolená, bude závisieť od trhových podmienok a odporúčaní investičných bánk ako poradcov v tomto procese tak, aby boli dosiahnuté čo najvýhodnejšie podmienky predaja," dodal rezort.

Za účelom podpory rozvoja kapitálového trhu v SR môže podľa ministerstva v rámci predaja akcií formou IPO dôjsť zároveň k prijatiu akcií, respektíve cenných papierov predstavujúcich akcie (Global Depositary Receipts) na obchodovanie na dvoch burzách, a to na Burze cenných papierov v Bratislave a na burze cenných papierov v Londýne.

Slovak Telekom je slovenský multimediálny operátor. V oblasti pevných sietí je najväčším poskytovateľom širokopásmového internetu na Slovensku. V roku 2013 predstavoval podiel ST na telekomunikačnom trhu v SR 40,3 %. Akcionárom ST je CMobil B.V. (51 %), dcérska spoločnosť Deutsche Telekom AG, 34 % akcií vlastní Slovenská republika zastúpená MH SR a 15 % akcií Fond národného majetku SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.