Kaviareň v Sydney, kde sa odohrala rukojemnícka dráma, znovu otvorili

Rukojemníci držia ruky nad hlavami počas rukojemníckej drámy v kaviarni v centre austrálskeho mesta Sydney 15. decembra 2014. Foto: TASR/AP

Sydney 20. marca (TASR) - Kaviareň Lindt v austrálskom Sydney, kde sympatizant extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) Man Haron Monis zadržiaval v polovici decembra 18 rukojemníkov, dnes znovu otvorili. Zároveň tam odhalili pamätné tabule dvom obetiam. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá.

Polícia vlani v decembri vtrhla do kaviarne Lindt a zastrelila páchateľa Monisa, iránskeho emigranta, ktorý tam 16 hodín zadržiaval rukojemníkov.

Policajti podnikli zásah po tom, čo Monis zastrelil manažéra kaviarne Toriho Johnsona. Neskôr sa ukázalo, že druhú zabitú rukojemníčku, Katrinu Dawsonovú, zasiahol náboj policajnej streľby.

Do práce sa dnes vrátili niektorí zamestnanci personálu, ktorí boli medzi rukojemníkmi, a na otvorenie kaviarne prišli tiež stovky stálych zákazníkov, uviedla televízia ABC.

Kaviareň osadila pamätné tabule Johnsonovi aj Dawsonovej.

"Mesto prešlo skúškou, bolo napadnuté, ale dnešok je jasným signálom, že kráčame dopredu," vyhlásil premiér austrálskeho štátu Nový Južný Wales Mike Baird.

Nervy drásajúca rukojemnícka dráma šokovala miestnych obyvateľov a dostala sa do hlavných správ médií po celom svete.

Televízne vysielanie naživo zachytávalo rozrušených rukojemníkov, ako držia čiernu vlajku Islamského štátu na okne kaviarne, a niektorých dokonca pri dramatickom úteku na ulicu.

Austrália zvýšila úroveň celoštátneho teroristického ohrozenia na vysoký stupeň už vlani v septembri a oznámila aj prísnejšie protiteroristické opatrenia. Vláda vyhlásila, že občania, ktorí podporujú militantné islamistické skupiny ako napríklad Islamský štát na Blízkom východe, sú pre národnú bezpečnosť čoraz väčšou hrozbou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.