Euroázijská hospodárska únia čelí výzve kvôli poklesu cien ropy

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: TASR/AP

Astana 20. marca (TASR) - Traja hlavní členovia Euroázijskej hospodárskej únie na čele s Ruskom (EAHU) čelia vážnej výzve, ktorú predstavuje pokles globálnych cien ropy. Upozornil dnes kazašský prezident Nursultan Nazarbajev krátko pred plánovanými rokovaniami s partnermi z Ruska a Bieloruska. Informovala o tom agentúra Reuters.

EAHU začala fungovať od 1. januára 2015 a jej členmi sú Rusko, Bielorusko, Kazachstan, Arménsko a tento rok by sa k nim chcelo pripojiť aj Kirgizsko.

Nazarbajev sa má dnes stretnúť s Vladimirom Putinom a Alexandrom Lukašenkom. No zatiaľ čo Rusko a Kazachstan sú exportérmi ropy, Bielorusko musí komoditu dovážať. Novinárov preto zaujímalo, ako to ovplyvňuje vzťahy v rámci EAHU.

"Nanešťastie, naša únia prechádza teraz náročnou skúškou, pretože vývozné ceny ropy a ďalších exportných komodít klesajú," odpovedal na túto otázku Nazarabajev a dodal, že "už boli prijaté opatrenia a všetko sa začína stabilizovať".

Aj Putin pred začiatkom rozhovorov vyhlásil: "Čelíme skutočne ťažkej situácii v globálnej ekonomike berúc do úvahy situáciu na trhoch." Zároveň však "vyjadril nádej, že partnerstvo s Kazachstanom pomôže Rusku tieto problémy prekonať".

Pád cien ropy, sankcie Západu proti Rusku za anexiu Krymu a podporu ukrajinských separatistov a oslabenie rubľa zhoršili spomaľovanie ruskej ekonomiky, ktorá sa prepadá do recesie.

Pád rubľa zasiahol aj ďalšie postsovietske republiky, ako sú Bielorusko a Kazachstan. Bielorusko už v januári devalvovalo svoju menu a trhy očakávajú, že tak čoskoro urobí aj Kazachstan.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.