Vo vietnamskom Hanoji zastavili po protestoch verejnosti výrub stromov

Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván

Hanoj 20. marca (TASR) - Politické vedenie vietnamskej metropoly Hanoj pozastavilo dnes výrub tisícov stromov po tom, ako tento plán vyvolal pobúrenie verejnosti a obavy, že poškodí malebný charakter mesta často označovaného za "Paríž Ázie". Informovala o tom agentúra Reuters.

Kritika na sociálnych médiách sa tento týždeň rozbehla na plné obrátky, keď úrady začali stínať prvých približne 500 z celkovo 6700 stromov, ktoré označili za nebezpečné.

Zastavenie výrubu zaujalo dnes popredné miesto v obedňajších televíznych správach, v ktorých oznámili, že na pokyn Hanojského ľudového výboru budú už vyrúbané stromy okamžite nahradené novými.

"Predseda (výboru) Nguyen The Thao požiadal stavebný úrad, ako aj okresných predstaviteľov a súvisiace úrady, aby pozastavili výrub," oznámila štátna televízia.

Náhly obrat ukazuje, ako sociálne médiá ako Facebook, ktorý používa asi štvrtina z 90 miliónov obyvateľov Vietnamu, zohrávajú úlohu pri kontrole niektorých rozhodnutí štátnej správy aj v tejto krajine, štyri desaťročia ovládanej komunistickou stranou.

Hoci diskusie o politike sú naďalej prísne tabu a môžu niekedy viesť k zatknutiam a uväzneniu, mnoho Vietnamcov sa otvorene vyjadruje o sociálnych a environmentálnych otázkach.

Hanoj - s bulvármi lemovanými stromami, viac než dvoma desiatkami jazier a tisícami budov z francúzskeho koloniálneho obdobia - je obľúbenou turistickou atrakciou a jednou z mála ázijských metropol, ktoré si udržiavajú historické čaro aj pri rýchlej modernizácii a raste počtu obyvateľov, dodáva Reuters.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.