Firmy pripojené na cloud nemusia investovať do údržby siete

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 21. marca (TASR) – Prepájanie rôznych vecí prostredníctvom internetovej siete môže priemyselným podnikom zabezpečiť také informácie, ktoré im pomôžu optimalizovať firemné náklady, znížiť riziká spojené s dodržiavaním právnych noriem a tiež zlepšiť vzťahy so zákazníkmi. Z rôznych miest dostanú zo siete napríklad informáciu o tom, kedy zariadenie potrebuje údržbu a predídu tak poruchám. Napojením sa na "cloud" ušetria aj na servise.

Trh založený na tomto prepojení predstavuje obrat okolo 2,29 trilióna dolárov a podľa predseda IBCS GROUP Briana Marcela je predpoklad, že v nasledujúcich štyroch rokoch sa ešte zdvojnásobí. "Cesta k internetovému spojeniu 'všetkého' je otvorená a prinesie nové možnosti pre poskytovateľov pridanej hodnoty v riadení podnikových procesov nielen v maloobchode, v oblasti zdravotnej starostlivosti či doprave, ale aj v iných oblastiach," povedal Marcel na konferencii v Bratislave (19. 3.), ktorá sa venovala zavádzaniu internetu vecí. Predpokladom zavedenia internetu vecí je, že majú prostredníctvom snímačov schopnosť pripájať sa na internet. Následne môžu zbierať informácie z internetu a všetko to podľa Marcela zvyšuje schopnosti zamestnancov firiem prijímať rýchlo účinné rozhodnutia.

"Pre firmy je dôležité vedieť, v akom intervale potrebujú informácie, či ich musia mať ihneď on-line, alebo raz za týždeň. V tomto zohrá veľmi dôležitú úlohu práve technológia 'cloud'," doplnil riaditeľ Kodys Slovensko Stanislav Čierny.

Existujú už bezpečné aplikácie, ktoré dokazujú, že ak firmy dajú do "cloudu" svoje aplikácie a dáta, ušetria na vlastnej infraštruktúre, keďže nemusia mať server u seba. Nemusia budovať zložitú sieť. Podľa Čierneho to pomôže najmä firmám, ktoré sú teritoriálne rozmiestnené vo viacerých pobočkách, a to nielen po Slovensku.

"Pokiaľ je aplikácia v 'cloude', firma dostane informáciu a dokáže tak ušetriť obrovské peniaze na vlastných investíciách," povedal Čierny. "Napríklad grafické štúdia museli zakúpiť licencie pre všetkých svojich grafikov, nainštalovať ich na všetky počítače a platiť pravidelne za servis. Takto im postačí jedna akási multilicencia, ktorá je v 'cloude' výrobcu grafického softvéru a oni sa len cez internet prihlásia a využívajú dáta," popísal Čierny. Firma takto podľa neho ušetrí na servise, keďže ten má na starosti poskytovateľ 'cloudu'.

Internet vecí, ktorý je novou platformou na spracovanie množstva dát, by firmám podľa Kateřiny Klosovej, zástupkyne Zebra Technologies/Motorola Solutinos, mohol významne pomôcť pri ich triedení. "Ide o oblasť vzájomne prepojených zariadení, ktoré o sebe poskytujú informácie o svojej identifikácii, o umiestnení. Nemusia to byť pritom len mobilné zariadenia, napríklad stroje či tovar. Môžu to byť napríklad aj informácie o majetku alebo aj o osobách. Všetky tieto informácie narastajú a ich objem spoločnosti zahlcuje," konštatovala. Zavádzanie tejto novej IT technológie do firiem má podľa Klosovej uľahčiť prácu zamestnancom v tom, že z množstva informácií si v krátkom čase môžu vybrať tie, ktoré sú podstatné pre prijatie určitého rozhodnutia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.