Koncerty pri príležitosti výročia narodenia Bacha budú aj na Slovensku

Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 21. marca (TASR) - Výročie narodenia hudobného génia Johanna Sebastiana Bacha pred 330 rokmi si dnes i v nasledujúcich dňoch pripomenú v mnohých krajinách. Aj na Slovensku sa budú konať viaceré koncerty a iné spomienkové akcie venované tomuto autorovi mnohých duchovných skladieb.

Pod názvom Deň Bachovej hudby 2015 sa už dnes o 17.00 h v evanjelickom kostole v Hanušovciach nad Topľou uskutoční organový koncert k výročiu narodenia J. S. Bacha. Účinkovať bude Martin Vargovčák.

Vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici v Bratislave v rámci služieb Božích v nedeľu 22. marca o 10.00 h zaznejú viaceré Bachove diela. Bude medzi nimi moteto Ich lasse dich nicht, du segnest mich denn (Nepustím Ťa, kým mi nepožehnáš), chorály Nun lob, mein Seel, den Herren (Chvál duša moja Pána), Schau, lieber Gott, wie meine Feind (Pozri, milý Bože, ako moji nepriatelia...) a ďalšie. Bachove skladby uvedie Vocale enemble súboru pre starú hudbu Solamente naturali.

V nedeľu 22. marca o 10.30 h bude koncert k 330. výročiu narodenia Johanna Sebastiana Bacha aj v Evanjelickom chráme Ducha Svätého vo Vranove nad Topľou. Účinkovať budú učitelia a žiaci Základnej umeleckej školy z odboru hra na organe.

Séria podujatí k výročiu Bachovho narodenia bude pokračovať v utorok 24. marca organovým koncertom "V znamení Johanna Sebastiana Bacha", ktorý pripravilo Cirkevné konzervatórium v Bratislave. Uskutoční sa o 17.00 h v Hudobnej sieni Bratislavského hradu. Bachove diela zaznejú v podaní študentov z organovej triedy Mareka Vrábla, laureáta Ceny Sebastian. Túto cenu udeľuje občianske združenie Ars ante portas za mimoriadny prínos k odkazu diela J. S. Bacha pre súčasníkov.

Ďalšie spomienkové akcie sa budú konať 25. marca v Prešove a 9. apríla o 18.00 h v Hudobnej sieni Zičiho paláca v Bratislave.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.