V národnom ústave TBC vo V. Hágoch vymenia výťahy za 580 000 eur

Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Kapusta

Vyšné Hágy 24. marca (TASR) – V Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch pripravujú projekt výmeny výťahov. Riaditeľ ústavu Jozef Poráč informoval, že by malo ísť o rekonštrukciu osobných a lôžkových výťahov, ktoré už majú viac ako 40 rokov.

„Máme za sebou verejné obstarávanie, sme pred podpísaním zmluvy, v priebehu tohto roku by sme teda mali vymeniť celkom šesť výťahov,“ uviedol Poráč s tým, že súčasné výťahy už nie sú schopné zabezpečiť štandardnú a bezpečnú prevádzku. Projektovú zmluvu by malo vedenie ústavu podpísať v apríli, realizácie výmeny bude trvať asi šesť mesiacov. Tento termín sa však môže predĺžiť, do konca roka by už však mali byť nové výťahy podľa riaditeľa hotové.

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti v ústave by to vážnejšie obmedziť nemalo, výťahy sa budú vymieňať postupne podľa vopred stanoveného harmonogramu." „Máme výťahy v otvorených šachtách, pri osobných výťahoch nie je problém, ale pri tých lôžkových dôjde k vybudovaniu novej šachty, schodište sa uzavrie, práve kvôli tej bezpečnosti,“ upozornil Poráč.

Celkové náklady sú predbežne stanovené na 580.000 eur aj s DPH. „Ideme to zatiaľ financovať z vlastných zdrojov, budeme sa uchádzať aj o príspevok z ministerstva zdravotníctva,“ doplnil Poráč s tým, že ústav má v pláne aj ďalšie investície, najmä do prístrojového vybavenia oddelení, všetko však závisí od finančnej kondície.

„Od nového roku narástli mzdy, čo nás významne zaťažuje, uvidíme, ako sa s tým popasujú zdravotné poisťovne, zatiaľ reagovala úpravou cien len Všeobecná zdravotná poisťovňa. S ostatnými poisťovňami budeme rokovať začiatkom apríla, a to všetko bude mať vplyv na to, do čoho si budeme môcť dovoliť investovať,“ uzavrel Poráč.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.