Protiteroristická stretégia USA v Jemene podľa činiteľov zlyhala

Barack Obama Foto: Youtube.com

Washington 24. marca (TASR) - Americká protiteroristická stratégia v Jemene v prevažnej miere zlyháva na pozadí vyhrotenej situácie, keď celá krajina upadá do chaosu. Uvádzajú to činitelia oboch krajín, ktorých dnes citovala agentúra AP.

Operácie zamerané proti militantom dramaticky poklesli, pričom tamojšia vládla padla a začala sa evakuácia amerických posádok. Neustály tlak na jemenskú odnož teroristickej organizácie al-Káida poľavil, avšak krajina poskytuje útočisko pre odnož extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

Na to, že ide o protiteroristickú operáciu, ktorú prezident USA Barack Obama ohlásil iba pred šiestimi mesiacmi, je to rýchla zmena, tvrdia nemenovaní americkí a jemenskí činitelia. Pôvodne malo ísť o vzorový príklad boja proti IS v Iraku a Sýrii.

Šéf Bieleho domu za tento vývoj čelí kritike. Podľa svojich odporcov nedokázal správne vyhodnotiť riziko stratégie, ktorá si kládla za cieľ dostať do popredia krehké miestne vlády a neustále napádané bezpečnostné sily, analyzuje AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.