V areáli Incheby otvorili dvojicu veľtrhov Coneco a Racioenergia

Na archívnej snímke 35. ročník medzinárodného veľtrhu stavebníctva Coneco 27. marca 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 25. marca (TASR) - Takmer 490 vystavovateľov z 11 krajín sveta sa zúčastňuje na 36. ročníku medzinárodného veľtrhu stavebníctva Coneco a 25. ročníku veľtrhu energetickej efektívnosti Racioenergia, ktoré sa dnes začali v areáli výstaviska Incheba.

Stavebnú sezónu na Slovensku, obdobie stavieb, rekonštrukcií, zatepľovania, skrášľovania záhrad a menších či väčších opráv v domácnostiach už tradične otvára veľtrh stavebníctva. V tomto roku veľtrh reaguje na súčasnú situáciu v stavebníctve. V kombinácii s veľtrhom energetickej efektívnosti prinášajú obe podujatia progresívne a obnoviteľné zdroje energie, pasívne a nízkoenergetické domy, revitalizáciu budov a drevostavby.

Ponuka na veľtrhoch Coneco a Racioenergia je zameraná na úspory pri výstavbe a prevádzke domov a bytov; začína sa pri základných stavebných materiáloch a končí pri vnútorných riadiacich inteligentných systémoch. Návštevníci na veľtrhu nájdu komplexný sortiment pre stavbu a rekonštrukciu - od stavebných materiálov, cez okná, dvere, strechy, podlahy, klimatizácie, elektroinštalácie, sauny, vírivky, garážové brány až po zariadenie do záhrady. K dispozícii je bezplatné poradenstvo pri výbere okien a dverí, ako aj o ich zabudovaní do stavby.

V spoločnej expozícii tímu špecialistov nájdu návštevníci riešenie komfortného domu na jednom mieste s tímom dodávateľov, ktorí ponúkajú kvalitné stavebné produkty. Novinky v ponuke vystavovateľov zahŕňajú inteligentné sklo, ktoré sa jediným dotykom zmení na nepriehľadné; bioklimatické omietky a stierky, ktoré vďaka špeciálnej úprave zabraňujú rastu plesní, absorbujú pachy a redukujú vlhkosť v interiéri; drevohliníkové vchodové dvere s LED podsvietením a otváraním na odtlačok prsta a smartfón a mnohé ďalšie.

Novinkou tohtoročného veľtrhu je špecializovaná sekcia s názvom Voda. Tejto téme je venovaná aj odborná konferencia zameraná na udržateľný rozvoj, protipovodňové opatrenia, či podporu v oblasti vodného hospodárstva. Na konferencii, ktorá sa uskutoční 26. marca, očakávajú organizátori členov vlády. Súčasťou programu je aj pripomenutie si Svetového dňa vody s cieľom podporiť informovanosť širokej verejnosti a návštevníkov o nenahraditeľnom význame vody, zvýšiť povedomie o vzájomných väzbách medzi vodou a energiou, keďže úspora vody znamená úsporu energie a predstaviť technológie vedúce k úsporám a ochrane životného prostredia. Záštitu nad novou sekciou Voda prevzalo Ministerstvo životného prostredia.

Ani tento rok na veľtrhu nechýba sekcia venovaná drevostavbám. Moderné drevostavby okrem zdravého a ekologického bývania prinášajú aj výhodu v podobe značných úspor energií. Na veľtrhu sa návštevníci oboznámia s drevostavbou, ktorá stojí priamo v priestoroch výstaviska. Prítomní odborníci poskytujú odpovede na všetky otázky súvisiace s týmito stavbami.

Salón architektúry zasa prináša prehliadku víťazných prác odborných ankiet. Veľtrh sa venuje aj pamiatkam prostredníctvom blokov prednášok na túto tému pod garanciou Ministerstva kultúry SR. Odborný program je zameraný aj na otázku "zelených" budov, bezpečnosti pri stavbách, obnovy budov, možnostiam vstupu na trh v sektore stavebníctva a energetiky v zahraničí a obojstranným obchodným možnostiam v Maďarsku.

Spestrením veľtrhov sú Majstrovstvá Slovenska žiakov SOŠ v strechárskych remeslách s medzinárodnou účasťou, rovnako ako medzinárodná súťaž maliarov – študentov, ktoré organizujú odborné cechy.

Veľtrhy Coneco a Racioenergia sú otvorené od 25. do 28. marca od 9.00 do 18.00, v sobotu do 16.00.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.