Z mosta pri Kremli opäť odstránili provizórny Nemcovov pomník

Žena zapaľuje sviečky na mieste, kde zavraždili charizmatického ruského opozičného lídra Borisa Nemcova na Červenom námestí v Moskve 7. apríla 2015 Foto: TASR/AP

Moskva 10. apríla (TASR) - Provizórny pomník na mieste, kde v noci na 28. februára zastrelili ruského opozičného politika Borisa Nemcova, je opäť odstránený. Podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy na Veľkom moskovskom moste nie sú kvety, sviečky ani fotografie zavraždeného politika, ktoré tam priniesli jeho priaznivci.

Moskovská radnica túto situáciu nijako nekomentovala. Vo štvrtok sa však objavili informácie, že technické služby mesta trvajú na premiestnení časti kvetov s odôvodnením, že budú robiť plánovanú údržbu kamenného zábradlia. Aktivisti opozície kontaktovali políciu, ktorá im povedala, že kvety odviezli na cintorín.

Pomník na pamiatku Nemcovovi nebol poškodený prvýkrát: už koncom marca tak urobili vandali z radov ruských nacionalistov, ktorí politika označili za zradcu. K útoku na pamätník sa neskôr prihlásila pochybná prokremeľská skupina s názvom Občianske hnutie juhovýchodnej Ukrajiny (SERB).

Obavy z možných incidentov a provokácií sa objavili aj v súvislosti s oslavami prvého výročia pripojenia Krymského polostrova k Ruskej federácii, ktorého bol Nemcov ostrým kritikom - podobne ako odsudzoval aj súčasnú politiku Kremľa voči Ukrajine.

Nemcova zastrelili v noci na 28. februára niekoľko desiatok metrov od hradieb Kremľa, keď sa so svojou ukrajinskou priateľkou po Veľkom moskovskom moste vracal do svojho bytu.

Stúpenci zavraždeného politika umiestnili na mieste vraždy jeho fotografie, kytice kvetov a tabuľku s nápisom "Nemcovov most". Boris Nemcov je najprominentnejším kritikom Kremľa zavraždeným za ostatných 15 rokov, čo je pri moci ruský prezident Vladimir Putin.

V utorok tento týždeň, keď uplynulo 40 dní po Nemcovovej smrti, sa na moste zhromaždili stovky ľudí s kvetmi a sviecami v rukách. Vodiči okoloidúcich áut trúbili pritom na klaksóny.

Štyridsiaty deň je v súlade s pravoslávnou tradíciou považovaný za posledný deň spomienky na zosnulých.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.