SNS: Vláda by nemala predávať akcie Slovak Telekomu

Andrej Danko Foto: TASR

Bratislava 11. apríla (TASR) – Slovenská národná strana (SNS) kritizuje avizovaný predaj časti akcií Slovak Telekomu na burze. "Vláda sa zbavuje ďalšieho strategického podniku, pritom nevedno, koľko má akcia stáť. Navyše sú komické takzvané plány dať zľavu päť percent skorším záujemcom," uviedol pre TASR predseda SNS Andrej Danko. "Akcia podobná tzv. first minute cestovných kancelárií je len opíjanie Slovákov rožkom a úsilie zakryť ten najpodstatnejší fakt: že sa opäť zbavujeme strategickej spoločnosti, namiesto toho, aby sme ju získali do vlastných rúk," dodáva. "Koľko Slovákov si bude môcť dovoliť akcie kúpiť, dokonca aj so zľavou? Neskončia akcie z burzy opäť len v rukách pár bohatých?" pýta sa Danko.

Ešte horšie je podľa neho to, že "nateraz nevedno, na čo sa majú financie za Slovak Telekom použiť".

SNS podľa Danka dlhodobo kritizuje zbavovania sa strategických podnikov, ktoré končia v zahraničných rukách či v rukách finančných skupín. "Je to v rozpore so záujmami Slovenska, pretože mu utekajú zisky. Navyše, ako je to aj v Slovak Telekome, sú tam roky blokované milióny, ktoré by mali byť našej republike vyplatené ako podiel na zisku," dodáva.

Vláda by sa podľa neho nemala zbavovať akcií, ktoré patria štátu. "Na zvýšenie príjmov, ktoré Slovensko tak veľmi potrebuje, by mala zaviesť dodatočnú daň z telekomunikácií, tak, ako je to v niektorých iných krajinách EÚ," uzatvára Danko. Vláda vo februári rozhodla, že predaj štátneho podielu v Slovak Telekome by sa mal uskutočniť formou tzv. duálneho procesu (Dual Track), teda verejnou ponukou akcií na kapitálových trhoch (IPO) v kombinácii s priamym predajom podľa zákona z roku 1991.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.