Na linke pre týrané ženy a deti zaznamenali už 187 podnetov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 9. mája (TASR) - Na linke pre týrané ženy a deti, ktorú spustila Generála prokuratúra Slovenskej republiky (GP SR) 16. marca, zaznamenali do konca apríla už 187 podnetov. Tie boli odstúpené na príslušné krajské prokuratúry.

Zriadenie bezplatnej telefonickej linky a emailu pre týrané ženy a deti inicioval generálny prokurátor Jaromír Čižnár. V súčasnosti hlasové záznamy volajúcich osôb a emailové podania vyhodnocujú určení prokurátori trestného odboru GP SR. Oznámenia sú potom následne postúpené príslušnej krajskej prokuratúre. Určení prokurátori GP SR vyhodnocujú skutočnosti uvedené volajúcimi a píšucimi osobami a podľa obsahu ich posudzujú ako trestné oznámenia alebo podnety na preskúmanie postupu orgánov činných v trestnom konaní v konkrétnej trestnej veci. TASR o tom informovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Napríklad Okresná prokuratúra v Prievidzi 24. marca odstúpila Obvodnému oddeleniu Policajného zboru v Prievidzi zvukovú nahrávku volajúcej ženy s tým, aby zabezpečilo okamžité preverenie skutočností, ktoré boli obsahom zvukovej nahrávky, aby oznamovateľku ihneď kontaktovali a v odôvodnenom prípade, aby s ňou bolo spísané trestné oznámenie. Trestné oznámenie bolo s oznamovateľkou spísané hneď v ten istý deň. Poverený príslušník Policajného zboru v Prievidzi následne začal trestné stíhanie a zároveň vzniesol obvinenie voči mužovi pre prečin nebezpečného vyhrážania. Na základe návrhu prokurátora Okresnej prokuratúry v Prievidzi na vzatie obvineného do väzby, bol muž Okresným súdom v Prievidzi vzatý do väzby z dôvodu, že obvinený bude pokračovať v trestnej činnosti.

Konkrétne sa tento páchateľ od septembra 2014 do 24. marca tohto roku v Prievidzi opakovane slovne vyhrážal zabitím, zničením a vulgárnymi výrazmi svojej matke takým spôsobom, že u poškodenej to vzbudilo dôvodnú obavu o svoj život a zdravie. V minulosti obvinený napadol aj matku poškodenej, ktorá býva v spoločnej domácnosti, pri čom jej ukradol peniaze. Za to bol aj odsúdený.

Prokuratúra expresne reagovala aj na ďalšie oznámenie. Na telefonickú linku zatelefonovala príbuzná, ktorá oznámila psychické a fyzické týranie ženy jej manželom z okresu Stará Ľubovňa. Na základe odstúpenia zvukovej nahrávky začala konať vecne a miestne príslušná prokuratúra a polícia. Okresný súd v Starej Ľubovni akceptoval návrh prokurátora a obvinený je stíhaný väzobne.

GP SR opakovane vyzýva dotknuté týrané osoby, aby v určenom časovom intervale zrozumiteľne poskytli základné informácie o skutku (týraní – čas, miesto, kde malo dôjsť k týraniu, označenie podozrivej osoby, spôsob týrania, motiváciu týrajúcej osoby, časové obdobie týrania).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.