Na filmovom festivale Cannes budú aj projekty slovenských tvorcov

Na snímke prezident medzinárodného filmového festivalu v Cannes Pierre Lescure (vpravo) a riaditeľ festivalu Thierry Fremaux pózujú fotografom pred plagátom 68. ročníka festivalu, ktorého témou je švédska herečka Ingrid Bergmanová. Foto: TASR/AP

Bratislava 11. mája (TASR) - Slovenské snímky budú tento rok zastúpené aj na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes i na filmovom trhu Marché du Film. Vo festivalovom programe bude naša kinematografia zastúpená na podujatí Cinéfondation - L'Atelier, ktoré vzniklo v roku 2005 na podporu vývoja novej generácie filmárov po celom svete. Tento rok predstaví 15 najsľubnejších svetových filmových projektov. "Ako vôbec prvý slovenský film bude jeho súčasťou pripravovaný celovečerný debut Vychladnutie mladého režiséra Györgya Kristófa, absolventa pražskej FAMU, ktorý zaujal už svojimi študentskými filmami," TASR informovala Simona Nôtová zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Príbeh Vychladnutia sa začína na východnom Slovensku v rodisku tvorcu, končí sa v Lotyšsku na šírom mori a sleduje Ágostona, ktorý sa z malého mesta po zatvorení elektrárne vydáva na púť cez východnú Európu. Koprodukčný film piatich krajín vzniká v produkcii slovenskej spoločnosti sentimentalfilm a nakrúcať sa začne v lete.

"Jeho tvorcovia s ním už absolvovali niekoľko úspešných workshopov a prezentácií, medzi nimi napríklad aj Pitch & Feedback na MFF Karlove Vary, ktoré spoluorganizuje SFÚ," doplnila k snímke, ktorej slovenským producentom je Marek Urban. Ten bude v Cannes reprezentovať Slovensko v projekte Producers on the Move zameranom na medzinárodný networking medzi perspektívnymi a talentovanými producentmi z celého sveta. Urban založil produkčnú spoločnosť sentimentalfilm v roku 2004 po ukončení štúdia na bratislavskej VŠMU s režisérom a producentom Ivanom Ostrochovským.

Produkoval dokument Eriky Hníkovej Nesvadbovo, ktorý sa premietal v sekcii Fórum na 61. MFF Berlín 2011, kde získal cenu čitateľov denníka Der Tagesspiegel, ako koproducent sa podieľal aj na hraných filmoch Juraja Nvotu Rukojemník či Muzika. Naposledy produkoval film Koza režiséra Ivana Ostrochovského, ktorý mal svetovú premiéru na nedávnom 65. MFF Berlín tiež v sekcii Fórum.

Na trhových projekciách sa tento rok predstavia dve slovenské snímky - spomínaný film Koza o ceste bývalého olympijského boxera za jeho poslednou prehrou, ktorý do slovenských kín vstúpi až na jeseň, a slovensko-český film Wilsonov režiséra Tomáša Mašína. Projekt vznikol na motívy poviedky Michala Hvoreckého podľa scenára Marka Epsteina.

V hlavných úlohách komédie, ktorá sa odohráva v starej Bratislave v roku 1919, sa objavujú Richard Stanke, Táňa Pauhofová či Ľuboš Kostelný. Okrem trhových projekcií bude možné na Marché du Film na trhu dokumentárnych filmov (Doc Corner) vidieť ešte ďalšie štyri slovenské tituly - Comeback režiséra Mira Rema, Tak ďaleko, tak blízko Jara Vojteka, vlna vs. breh Martina Štrbu a minoritný slovenský koprodukčný poviedkový film Gottland.

Slovenská audiovízia sa bude na Marché du film v Cannes prezentovať už po dvanásty raz v spoločnom prezentačnom pavilóne s Českou republikou.

Tohtoročný 68. MFF Cannes sa začne v stredu 13. mája a potrvá do 24. mája.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.